Biznaga

Biznaga
Biznaga. fot. teclasorg / commons.wikimedia.org, licencja CC BY 2.0: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

Poniższy opis stanowi małe odstępstwo od innych zawartych na tej stronie, ponieważ biznaga nie jest  gatunkiem żadnej rośliny… Jest to pewna lokalna tradycja florystyczna, kultywowana w Hiszpanii; piękna, niezwykła i warta bliższego poznania. Jej istotą jest tworzenie zachwycających bukiecików z jaśminu, które są wizytówką słonecznej Malagi – miasta i portu o bogatej historii, z którego pochodzą m.in. Pablo Picasso i Antonio Banderas. 

Nazwa

Biznaga jest kompozycją kwiatową złożoną z odpowiednio przygotowanej  łodygi ostu oraz doczepionych do niej kwiatów jaśminu. Tworzą one sztuczny kwiatostan o wyglądzie łudząco naśladującym prawdziwą roślinę. Słowo „biznaga” pochodzi z języka arabskiego i oznacza „dar Boży”.

Występowanie

Kwiat można spotkać w hiszpańskim regionie Andaluzja – miejscu  gdzie obficie kwitnie jaśmin, sprowadzony przez Maurów setki lat temu. Jednak najbardziej związana z biznagą jest Malaga – miasto uznawane za stolicę słonecznego wybrzeża Costa del Sol. Występują tam trzy popularne odmiany kwiatów jaśminu – biały, różowy i żółty. Najbardziej znany w Andaluzji jest jaśmin gwiazdkowy (Trachelospermum jasminoides) z białymi kwiatami, które wydzielają niezwykle słodki aromat.

Opis 

Ręcznie robione bukieciki z jaśminu są symbolem Malagi. Ich zapach jest częścią niezwykłej atmosfery tego miejsca, kojarzy się z długim, gorącym latem i komponuje się z białymi zabudowaniami  tego pięknego miasta. Wykonanie biznagi wymaga umiejętności manualnych, cierpliwości i zmysłu estetycznego. Zajmuje też dużo czasu, bowiem przygotowanie kwiatu trwa w sumie kilka miesięcy. Na początku wybiera się ładne okazy dzikiego ostu o długich, prostych łodygach. Następnie suszy się je i odziera z cierni i bocznych gałązek, tak by pozostał sam „szkielet”. Kolejnym etapem jest zbiór kwiatów jaśminu, który odbywa się w czasie chłodniejszych dni, tak aby kwiaty były jeszcze zamknięte. Ułatwia to dalsze prace. W główkach ostów umieszcza się pojedyncze kwiaty, zwykle około 50-60, tak że tworzą one dość zwartą kopułę. Kwiaty jaśminu stopniowo otwierają się, uwalniając piękny zapach i dając ciekawy efekt wizualny. Łodygi  gotowych egzemplarzy biznagi wbija się najczęściej w kawałek mięsistego kaktusa, co umożliwia bezpieczne przenoszenie większej ilości kwiatów.

Biznaga. Fot. javieriborra-pixabay
Biznaga. Fot. javieriborra-pixabay

Zastosowanie

Tworzenie kwiatów biznagi to niezwykła i nieznana nigdzie indziej (poza Andaluzją) tradycja. Jest elementem kultury i historii w Maladze, odgrywa dużą rolę w określaniu tożsamości miasta. Jest także charakterystyczną pamiątką z tego miejsca.  Statuetka „Biznaga de Oro” (Złota Biznaga) jest najcenniejszą nagrodą na dorocznym festiwalu filmowym w Maladze, który nosi nazwę „Festival de Cine Español de Málaga”. Przyznawane są także srebrne biznagi. Oprócz tego, że kwiat odznacza się delikatnym pięknem, niesie także przyjemny zapach jaśminu, który potrafi ukoić zszarpane codziennymi trudnościami nerwy, pomaga przy bólach głowy i bezsenności. Ponadto działa również jako naturalny środek odstraszający komary oraz jest uznawany za silny afrodyzjak. Biznaga to chętnie kupowana pamiątka z wizyty w Maladze lub romantyczny prezent dla bliskiej osoby.

Ciekawostki

Sprzedawcy kwiatów znani są jako Biznagueros. Łatwo ich spotkać na ulicach Malagi, a ponadto intensywny zapach kwiatów zdradza wcześniej ich obecność. Ich tradycyjny strój składa się z białej koszuli oraz czarnych spodni przepasanych w talii czerwoną szarfą. W sierpniu w Maladze odbywa się specjalny targ, na którym można się zaopatrzyć w najpiękniejsze kwiaty. Trwalszą od kwiatów, a przy tym modną pamiątką mogą być także elementy biżuterii, np. broszki ze stylizowanym kwiatem biznaga, często ręcznie robione, których nie brakuje w lokalnych sklepach.  Laureatem honorowej Złotej Biznagi, przyznanej podczas XX Jubileuszowego Festiwalu został  Antonio Banderas. Dla pochodzącego z Malagi aktora było to podziękowanie za wsparcie imprezy, której jest honorowym prezydentem od jej pierwszej edycji.

Treści zawarte w serwisie roslinariusz.pl mają wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą służyć za źródło wiedzy medycznej czy zastępować konsultacji medycznej. Redakcja odradza wykorzystywanie informacji zawartych w serwisie roslinariusz.pl w celach medycznych i nie bierze odpowiedzialności wynikającej z zastosowania tych informacji w jakimkolwiek celu.