roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

berberys
Lifestyle

Berberys jako roślina miododajna – uprawa i odmiany

Berberys (kwaśnica) – jest rodzajem krzewu, który w Polsce rośnie tylko w odmianie zwyczajnej. Roślina ta występuje również w Afryce oraz Ameryce i pochodzi z rodziny berberysowatych.

Charakterystyka berberysów

Rośliny te posiadają gęsty pokrój oraz barwne kwiaty. Kwiat ten doskonale prezentuje się zarówno zimą jak i latem, dlatego bardzo często jest wykorzystywany jako roślina dekoracyjna w ogrodach. Z uwagi na fakt, iż roślina dorasta do 3 m, doskonale nadaje się jako np. żywopłot. Berberysy oprócz atrakcyjnych liści i kwiatów posiadają czerwone owoce, które utrzymują się aż do końca roku od momentu pojawienia się na roślinie.

Wykorzystanie berberysu

Jest on wykorzystywany w przypadku dolegliwości żołądkowych lub problemów z wątrobą. Owoce tej rośliny są jadalne i posiadają cytrynowy smak, dlatego bardzo często robi się z nich nalewki, dżemy lub inne konfitury. Owoce krzewu mogą również wykorzystywać osoby otyłe, ponieważ wspomagają one odchudzanie jednak tak samo jak w przypadku innych roślin lub ziół nie należy przesadzać z ich stosowaniem.

Uprawa berberysów i odmiany

Krzewy te nie są bardzo wymagające i tolerują praktycznie każdy rodzaj gleby. W przypadku, gdy chcemy, aby rośliny te tworzyły żywopłot należy raz do roku je przycinać, by pobudzić ich wzrost. Krzewy te najlepiej zasadzić w połowie jesieni lub wiosną. Do najciekawszych rodzajów możemy zaliczyć odmiany:
– superba berberis ottawensis
– admiration pbr berberis thunbergii
– boum berberis thunbergii
– erecta berberis thunbergii
– orange ice pbr berberis thunbergii
– berberys wąskolistny

Jeśli zdecydujemy się na zakup jakiegoś gatunku tego krzewu możemy mieć pewność, że nasz ogród nawet zimą będzie wyglądał pięknie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *