roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

berberys
Lifestyle

Berberys jako roślina miododajna – uprawa i odmiany

Berberys (kwaśnica) – jest rodzajem krzewu, który w Polsce rośnie tylko w odmianie zwyczajnej. Roślina ta występuje również w Afryce oraz Ameryce i pochodzi z rodziny berberysowatych.

Charakterystyka berberysów

Rośliny te posiadają gęsty pokrój oraz barwne kwiaty. Kwiat ten doskonale prezentuje się zarówno zimą jak i latem, dlatego bardzo często jest wykorzystywany jako roślina dekoracyjna w ogrodach. Z uwagi na fakt, iż roślina dorasta do 3 m, doskonale nadaje się jako np. żywopłot. Berberysy oprócz atrakcyjnych liści i kwiatów posiadają czerwone owoce, które utrzymują się aż do końca roku od momentu pojawienia się na roślinie.

Wykorzystanie berberysu

Jest on wykorzystywany w przypadku dolegliwości żołądkowych lub problemów z wątrobą. Owoce tej rośliny są jadalne i posiadają cytrynowy smak, dlatego bardzo często robi się z nich nalewki, dżemy lub inne konfitury. Owoce krzewu mogą również wykorzystywać osoby otyłe, ponieważ wspomagają one odchudzanie jednak tak samo jak w przypadku innych roślin lub ziół nie należy przesadzać z ich stosowaniem.

Uprawa berberysów i odmiany

Krzewy te nie są bardzo wymagające i tolerują praktycznie każdy rodzaj gleby. W przypadku, gdy chcemy, aby rośliny te tworzyły żywopłot należy raz do roku je przycinać, by pobudzić ich wzrost. Krzewy te najlepiej zasadzić w połowie jesieni lub wiosną. Do najciekawszych rodzajów możemy zaliczyć odmiany:
– superba berberis ottawensis
– admiration pbr berberis thunbergii
– boum berberis thunbergii
– erecta berberis thunbergii
– orange ice pbr berberis thunbergii
– berberys wąskolistny

Jeśli zdecydujemy się na zakup jakiegoś gatunku tego krzewu możemy mieć pewność, że nasz ogród nawet zimą będzie wyglądał pięknie.