roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

co na ścianę w kuchni
Dom

Co na ścianę w kuchni?

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu czy mieszkaniu. Warto więc zadbać nie tylko o jej funkcjonalność, ale także atrakcyjny wygląd. Jednym z ważniejszych aspektów przy wykończeniu tego typu pomieszczenia jest wybór odpowiedniego materiału na pokrycie ścian.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na pokrycie ścian w kuchni?

Kuchnia jest miejscem szczególnie narażonym na działanie wilgoci oraz wysokich temperatur, a co za tym idzie jest podatna na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, które mogą wystąpić po przygotowaniu różnego rodzaju posiłków. Warto więc poświęcić dłuższą chwilę i zastanowić się jaki materiał będzie najbardziej funkcjonalny oraz estetyczny przy wykończeniu ścian właśnie tego pomieszczenia. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na pokrycie przestrzeni pomiędzy blatem, a szafkami, gdyż jest ona w największym stopniu narażona na niepożądane zabrudzenia i zawilgocenia. Ponadto warto zadbać o to, aby powierzchnia ta mogła być łatwo zmywalna, a zastosowane materiały trwałe i odporne na działanie wody i wilgoci.

Rozwiązania wykończenia ścian w kuchni

Obecnie na rynku dostępna jest cała masa materiałów wykończeniowych, które pozwolą uzyskać estetyczny wygląd powierzchni ścian w kuchni, zachowując przy tym wszystkie wspomniane właściwości. Kluczowym aspektem jest w przypadku każdej kuchni pokrycie powierzchni między szafkami, a blatem. Obecność kuchenki, mikrofali czy zmywarki szczególnie naraża bowiem tę powierzchnię na zabrudzenia. Dobrym i najczęściej polecanym pomysłem jest w tym przypadku zastosowanie płytek na ścianę. Są one bowiem odporne na wilgoć i działanie wysokich temperatur, jak również są łatwe w utrzymaniu czystości. Ponadto, dostępnych jest obecnie bardzo dużo różnego rodzaju wzorów i kolorów, dlatego każdy jest w stanie dobrać płytki idealnie współgrające z resztą wyposażenia kuchennego. Dobrym pomysłem może być również wykorzystanie paneli szklanych, szczególnie ze szkła hartowanego. Gładka powierzchnia szkła sprawia, że jest również bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Właściwości szkła hartowanego sprawiają natomiast, że jest niezwykłe trwała. Na pozostałą powierzchnię ścian, wolną od bezpośredniego narażenia jej na niepożądane działania, można natomiast wykorzystać różnego rodzaju farby. Oczywiście warto rozważyć wybór farb, które są odporne na działanie wszelkiego rodzaju bakterii, wilgoci, jak również są zmywalne. Dobrym wyborem mogą okazać się farby ceramiczne bądź lateksowe. Bardzo popularnym w ostatnich czasach sposobem wykończenia powierzchni ścian są również płytki ceglane, które dodają pomieszczeniu niepowtarzalnego wyglądu. Materiał ten w znacznym stopniu absorbuje jednak wszelkiego rodzaju zabrudzenia, dlatego przed jego zastosowaniem warto go w odpowiedni sposób zaimpregnować.

Zastanawiając się więc nad odpowiedzią na pytanie co na ścianę w kuchni warto więc rozważyć różne opcje. Bogata oferta materiałów wykończeniowych oraz mnogość rozwiązań sprawiają jednak, że każdy jest w stanie wybrać idealną kompozycję pod własną kuchnię.