roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

zimowit jesienny
Lifestyle

Jak należy zasadzić i pielęgnować ziemowit jesienny?

Zimowit jesienny możemy spotkać w Polsce na terenach górskich oraz w Wielkopolsce. Zimowit rośnie również w Europie i jest on rośliną zaliczaną do grupy zimowitowatych.

Charakterystyka rośliny

Zimowit jesienny jest rośliną, która kwitnie bezlistnie, a z jej pojedynczej bulwy może wyrosnąć do kilkunastu kwiatów. Zimowit osiąga do 30 cm wysokości, a jego kwiaty są koloru liliowego lub różowo – liliowego. Owoc tej rośliny rozwija się pod ziemią i wraz z nadejściem wiosny wyrasta spod powierzchni ziemi. Owoc, przypomina podłużną jajowatą torebkę w środku której znajdują się pomarszczone nasiona w kolorze ciemnobrunatnym.

Uprawa zimowitu jesiennego

Bulwy zimowitu jesiennego najlepiej jest zasadzić w sierpniu lub wrześniu. Przed przystąpieniem do zasadzenia powinniśmy wybrać miejsce, które powinno być nasłonecznione lub lekko zaciemnione. Gleba powinna być lekko wilgotna, ponieważ właśnie w takich warunkach rosną te rośliny w naturze. Jeżeli mamy już przygotowane miejsce, sadzimy bulwy zimowitu w głębokości kilkunastu centymetrów. Jeżeli planujemy więcej roślin musimy zrobić około 15 cm odstępy pomiędzy bulwami. Roślinę tą należy nawozić wiosną, gdy liście zostaną rozwinięte.

Godnym uwagi jest fakt, że zimowit jesienny jest rośliną trującą, dlatego pod żadnym pozorem nie można jej spożywać. Jeśli chcemy, aby ta roślina ozdabiała nasz ogród należy zabezpieczyć ją przed zwierzętami, ponieważ na nie również działa trująco. Spożycie niewielkiej ilości nasion skutkować może paraliżem i śmiercią. Zimowit nie jest polecany w przypadku, gdy posiadamy małe dzieci, ponieważ jak wiadomo potrafią do zabawy wykorzystać kawałki roślin znajdujące się w zasięgu ich ręki.