roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

krzewy ozdobne do ogrodu
Lifestyle

Krzewy ozdobne do ogrodu – jakie wybrać?

Krzewy w ogrodzie urozmaicą jego wygląd oraz zapełnią miejsca, na które do tej pory nie mieliśmy pomysłu. Przed wyborem krzewów ozdobnych należy wziąć pod uwagę to jakie krzewy będą pasować do ogrodu, ile mamy miejsca oraz to czy dany krzew się nam podoba.

Co to są krzewy?

Krzewy są grupą roślin drzewiastych. Są one organizmami wieloletnimi, ponieważ ich cykl życiowy jest wielokrotnie powtarzany.
Krzewy mają zdrewniałą łodygę, która ma wiele rozgałęzień rozpoczynających się już u nasady. Krzewy nie mają pni i nie tworzą koron z pędów.

Rodzaje krzewów ozdobnych

Istnieje wiele rodzajów krzewów, które idealnie sprawdzą się w ogrodzie. Najpopularniejsze krzewy do ogrodu to:
* berberysy – są to krzewy liściaste mające ciernie i jasnoczerwone jagody. Liście tego krzewu mają jasnoczerwony kolor wyróżniający się jesienią. Zimą jagody odznaczają się na tle śniegu oraz stanowią pokarm dla małych zwierząt i ptaków,
* derenie – to krzaczaste krzewy lub małe drzewka mają rozgałęzione i przeciwne liście liściaste. Są to krzewy cenne dla dzikich zwierząt,
* cyprysiki, cisy i sosny karłowate – krzewy te odznaczają się kolorem przez cały rok i rosną tylko kilka centymetrów w ciągu roku. Cyprysiki mają kolorowe i gęste liście. Cisy są stosowane jako żywopłoty, natomiast sosny karłowate mają różnokolorowe igły,
* hortensje – charakteryzują się dużą ilością kwiatów i najczęściej sadzone są w zacienionych i wilgotnych miejscach,
* rododendrony i azalie – mają one lśniące liście oraz jasne kwiaty. Rododendrony mają najczęściej kolor fioletowy, czerwony, biały lub różowy, a azalie pomarańczowe i żółte,
* róże – jest wiele odmian róż o różnych kolorach. Stosowane są głównie do ozdobienia ogrodu,
* liliaki – to krzewy mające wiele odmian o kwiatach w kolorze lawendy, bieli, różu oraz fioletu.

Jak wybrać krzewy ozdobne do ogrodu?

Przed dokonaniem wyboru krzewów należy przemyśleć ich rozmieszczenie w ogrodzie. Trzeba wziąć pod uwagę ostateczną wielkość, jaką osiągnąć mogą krzewy oraz nie sadzić ich zbyt blisko siebie. Odległość pomiędzy krzewami uzależniona jest od gatunku i jest bardzo ważna podczas sadzenia krzewów płożących.
Wybierając krzewy do ogrodu, trzeba uwzględnić wymagania roślin co do rodzaju gleby, nasłonecznienia oraz wilgotności. Dobrze jest zdecydować się na krzewy, które naturalnie rosną w otoczeniu posesji.
Ciekawym rozwiązaniem jest pomieszanie wielu gatunków krzewów, które wiosną będą kolorowo kwitły, jesienią będą nadawać kolory otoczeniu, a zimą będą zielone.
Podczas wyboru krzewów trzeba wziąć pod uwagę także to czy będziemy w stanie odpowiednio o nie dbać i znajdziemy na to czas oraz to, czy dany krzew nam się podoba.

Jak i kiedy sadzić krzewy ozdobne?

Czas sadzenia krzewów jest różny i uzależniony jest od gatunku krzewu. Sadzenie krzewów, które kupione zostały w doniczkach, można zacząć wczesną wiosną i skończyć jesienią.
Rośliny z nasion lub sadzonek są delikatniejsze i trzeba je sadzić w czasie, który jest dla nich najbardziej odpowiedni.