roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

Paleniska ogrodowe
Ogród

Paleniska ogrodowe alternatywą dla klasycznych grilli

Paleniska ogrodowe to coraz chętniej wybierane rozwiązania do przydomowych ogródków i na działki. Powoli wypierają grille. Co stoi za ich rosnącą popularnością? Jak można je wykorzystać? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule. 

W jakich sytuacjach przydają się paleniska ogrodowe? 

Paleniska ogrodowe pełnią przeróżne role. Jakie? Najczęściej są one używane zamiast klasycznego grilla, by przyrządzić na nich potrawy mięsne i bezmięsne. Inne ich zastosowania? W połączeniu z wędzarnią mogą być miejscem do przygotowania własnych wędzonek lub suszenia (np.grzybów). Kolejne sytuacje, kiedy warto wykorzystać paleniska ogrodowe? Gdy robi się ciemno lub zaczyna się ściemniać palenisko jest naturalnym źródłem światła. Można wokół niego spędzić kolejne godziny w miłym rodzinnym gronie, nie bacząc na to, że zapadła już noc. 

Gdy robi się ciemno, spada też temperatura otoczenia. Nawet latem, np. u schyłku sierpnia, wieczory już nie są na tyle ciepłe i przyjemne, by móc siedzieć w gronie znajomych w krótkim rękawie. Wówczas palenisko ogrodowe to pomysł na źródło ciepła. W odróżnieniu od ogniska, palenisko ma ograniczoną przestrzeń, gdzie jest żar i ogień, nie ma zatem ryzyka, że rozprzestrzeni się na zbyt dużym terenie. 

Palenisko funkcjonalną ozdobą każdego ogrodu

Nowoczesne modele palenisk ogrodowych – interesujące propozycje można znaleźć np. tutaj: https://dekorowisko.pl/paleniska-ogrodowe – to stylowe i estetycznie wykonane rozwiązania, służące też za ozdobę. Na rynku dostępne są przede wszystkim propozycje z okrągłą misą, wokół której skupiają się wszyscy uczestnicy grilla lub przyjęcia. Palenisko można używać w charakterze grilla jako całość lub wykorzystać tylko pojedyncze jego elementy, np. ruszt czy trójnóg. 

Gdzie kupić palenisko ogrodowe?

Tego typu asortyment oferuje coraz więcej sklepów i e-sklepów z rozwiązaniami do ogrodu. Najwygodniej i najbezpieczniej zamawiać go przez internet. Dlaczego? Palenisko ogrodowe waży kilkanaście lub więcej kilogramów. Kupując go stacjonarnie, trzeba będzie samodzielnie zadbać o jego transport do swojego ogrodu. Zamawiając przez internet, wystarczy wybrać przesyłkę kurierską i umówić na dogodną godzinę, kiedy jakiś domownik na pewno będzie mógł odebrać paczkę. Atutem zakupów przez internet jest szerszy asortyment produktowy niż w sklepach stacjonarnych, a także regularne promocje i obniżki cen.