roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

platan
Ogród

Platan

Platan klonolistny (Platanus acerifolia) to okazałe, wręcz majestatyczne, drzewo z rodziny platanowatych (Platanaceae), uprawiane powszechnie w całej Europie, głównie w parkach oraz wzdłuż dróg i arterii. Platan klonolistny dobrze rośnie w klimacie umiarkowanym i jest stosunkowo odporny na niskie temperatury.

Platan drzewo mieszaniec

Platan klonolistny w warunkach dzikich nie rośnie. Jednakże, jest to chętnie uprawiany mieszaniec platana wschodniego (Platanus orientalis) i platana zachodniego (Platanus occidentalis.

Platan klonolistny morfologia

Platan klonolistny to imponujące drzewo, osiągające wysokość do trzydziestu metrów. Roślina posiada masywny zielono-szary pień o średnicy dochodzącej nawet do trzech metrów oraz rozłożyste konary i okazałą luźną koronę, dochodzącą do trzydziestu metrów średnicy.
Żółto-szara kora drzewa wraz z wiekiem łuszczy się odchodzącymi płatami, odsłaniając plamiste przejaśnienia.
Zielone, błyszczące liście kształtem przypominają liście klonu. Są one duże, wieloklapowe, zmieniające barwę jesienią na odcienie żółci i pomarańczy. Czerwone kuliste kwiaty przekształcają się zaś w owłosione drobne zwisające owoce.

Platan klonolistny odmiany

Do odmian platana klonolistnego należą: Alphen’s Globe, Tremonia i Suttneri. Alphen’s Globe to niższa odmiana platana dorastająca do wysokości sięgającej od dziesięciu do piętnastu metrów i kulistej, nadającej się do przycinania i formowania, koronie sięgającej około sześciu metrów średnicy. Podobną wysokość osiąga odmiana Tremonia, natomiast odmiana Suttneri, jest nieco wyższa i osiąga do dwudziestu metrów wysokości. Charakterystyczną cechą tej odmiany są biało nakrapiane liście.

Platan klonolistny alergizujący

Platan klonolistny wykazuje działanie silnie alergizujące, zwłaszcza pyłek rośliny oraz pokryte drobnymi włoskami fragmenty drzewa: pędy i młode liście.

Platan klonolistny sadzenie

Ze względu na okazałe rozmiary platan klonolistny uprawiany jest głównie w parkach i zieleńcach oraz w sąsiedztwie dróg. Może on być również sadzony w dużych ogrodach, zapewniających roślinie swobodny wzrost. Drobniejsze odmiany mogą być sadzone na mniejszych stanowiskach. Roślinę warto sadzić pojedynczo, ponieważ ma tendencje do zagłuszania innych roślin. Platan preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. W zakresie podłoża roślina nie ma dużych wymagań, źle toleruje jedynie tereny podmokłe i okresowo zalewane oraz zanieczyszczone metalami ciężkimi.

Platan klonolistny zastosowanie

Drewno drzewa znajduje zastosowanie w produkcji okien, mebli oraz okładzin, a także podczas wyrobu między innymi sprzętu sportowego czy instrumentów muzycznych.