roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

podłoga z desek sosnowych
Dom

Podłoga z desek sosnowych: wygląd, zalety i wady, koszt

Deski podłogowe to natura sama w sobie. Dzisiaj znów cieszą się dużym powodzeniem, a wśród dostępnych materiałów znajdują się deski sosnowe. Czy to dobry zakup? Sprawdź najważniejsze informacje o podłodze z drewna sosny!

Jak wygląda podłoga z desek sosnowych?

Drewniane podłogi są eleganckie, wytrzymałe, a także uniwersalne. Wśród wielu ich wariantów znajduje się podłoga z desek sosnowych, która układana jest z desek litych albo warstwowych.

Sosna daje drewno o jasnym wybarwieniu, z widocznymi ciemniejszymi sękami. Można poddać ją dodatkowej obróbce, na przykład bieleniu lub malowaniu. Powierzchnia może być wykończona lakierami lub olejami nadającymi połysk lub matowy efekt.

Deski sosnowe na podłogę – zalety i wady

Podobnie jak inne deski podłogowe, także deski sosnowe mają swoje zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na wykończenie posadzki.

Zalety podłogi z desek sosnowych:
– naturalny wygląd
– różne warianty desek do wyboru
– możliwość cyklinowania

Wady podłogi z desek sosnowych:
– miękkość drewna – jest narażone na wgniecenia
– konieczność specjalnej pielęgnacji
– wyższy koszt

Gdzie ułożyć podłogę z drewna sosny?

Ze względu na swój wygląd podłoga z desek sosnowych sprawdzi się w rustykalnych wnętrzach, między innymi w aranżacjach w stylu boho, shabby chic, skandynawskich, ale także loft – industrialnych, klasycznych.

Jako że drewno sosny jest miękkie, nie jest ona polecana do intensywnie użytkowanych pomieszczeń.

Jakie deski sosnowe na podłogę wybrać?

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje desek sosnowych, dlatego warto zapoznać się z dostępnymi wariantami i dopasować podłogę do swoich potrzeb.

Do wyboru są deski lite, które są w całości wykonane z drewna sosnowego, a także deski warstwowe, w których drewno sosny stanowi wierzchnią warstwę. Te drugie są bardziej wytrzymałe i trwałe ze względu na swoją konstrukcję. Wybrane warianty podłóg warstwowych są już wykończone przez lakierowanie lub olejowanie, dlatego nadają się od razu do użytkowania.

Deski lite najczęściej układa się na legarach, natomiast warstwowe mogą być umieszczone na podkładzie piankowym lub korkowym. Aby układanie podłogi z desek sosnowych było łatwiejsze, warto zdecydować się na te z piórem i wpustem.

Podłoga z desek sosnowych: cena

Ceny za 1 metr kwadratowy desek sosnowych litych rozpoczynają się od 50-60 złotych. Z kolei ceny desek podłogowych warstwowych zaczynają się od 70-80 złotych za metr kwadratowy.

Do kosztu zakupu desek podłogowych z sosny należy doliczyć również wydatek związany z ich montażem, materiałami montażowymi oraz wykończeniowymi.