roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

Projekt domu nowoczesnego
Dom

Projekt domu nowoczesnego – co się dzisiaj pod tym pojęciem kryje?

Nowoczesny dom to sformułowanie, które coraz częściej pojawia się w branżowych artykułach czy katalogach pracowni architektonicznych. Co się pod nim kryje? Z pewnością koncepcje wykorzystujące najnowsze rozwiązania technologiczne i oparte o aktualne trendy, a zarazem stworzone po to, by zapewnić mieszkańcom optymalny komfort eksploatacji. Czym charakteryzują się niezwykle popularne projekty domów nowoczesnych?

Nowoczesny dom – co to takiego?

Domy nowoczesne to budynki cechujące się stosunkowo prostą, a zarazem atrakcyjną wizualnie formą. Zazwyczaj są one tworzone na planie prostokąta i pokryte płaskim bądź dwuspadowym dachem. Ich elewacja może być wykończona za pomocą betonu architektonicznego, drewna  czy kamienia, doskonale wpisując się w aktualne trendy w budownictwie. Projekty domów nowoczesnych wyróżniają się minimalistycznym wyglądem, a jednocześnie maksymalną wygodą użytkowania. Zazwyczaj posiadają one otwarte i starannie doświetlone wnętrza, w płynny sposób łączące się z tarasem i ogrodem. W konsekwencji takie budynki zaspokajają potrzeby osób, które marzą o komfortowej przestrzeni do życia o modernistycznym charakterze, której bieżące utrzymanie będzie przystępne cenowo.

Energooszczędne domy nowoczesne

Aby możliwie ograniczyć comiesięczne opłaty za prąd czy ogrzewanie, projekty domów nowoczesnych są wyposażane w różnorodne nowoczesne technologie. Zamontowana na ich prostym dachu fotowoltaika dostarcza do budynku prąd, a kolektory słoneczne – odpowiadają za podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. W takich obiektach mieszkalnych doskonale sprawdza się pompa ciepła, która pozwala na precyzyjne regulowanie temperatury we wnętrzach i ich ogrzewanie bądź schładzanie jak najniższym kosztem. Nie bez znaczenia jest również sama konstrukcja i forma nowoczesnego domu. Taki budynek cechuje się kompaktową bryłą o zminimalizowanej liczbie mostków termicznych oraz odpowiednią warstwą wysokiej jakości izolacji termicznej. Dzięki temu umożliwia on znaczące ograniczenie ucieczki ciepła na zewnątrz, co przekłada się na zmniejszenie kosztów jego ogrzewania.

Wygodne i funkcjonalne nowoczesne domy

Projekty domów nowoczesnych to rozwiązania, które zachwycają swoją prostotą, minimalistycznym wyglądem i energooszczędnością. Pomimo tych istotnych zalet, nie tracą one także funkcjonalności i wysokiego komfortu użytkowania, jaki oferują nam budynki w tradycyjnym stylu. Nowoczesny dom może posiadać jedną lub dwie kondygnacje, umożliwiające łatwy podział na część wspólną – do spędzania czasu w gronie rodziny w ciągu dnia oraz prywatną – w której każdy domownik znajdzie zaciszne miejsce do wypoczynku. W przypadku koncepcji z płaskim dachem, możemy pokusić się o urządzenie na nim prywatnego, słonecznego tarasu. Dzięki dużym, panoramicznym przeszkleniom pomieszczenia są skutecznie doświetlone i naturalnie dogrzane, zyskując przy tym wrażenie przestronności. Z myślą o wygodzie domowników, przy ich sypialniach nierzadko znajdują się prywatne garderoby i łazienki. Niektóre projekty domów nowoczesnych posiadają także własną spiżarnię, pralnię czy pokój rekreacyjny, co jeszcze bardziej zwiększa ich wszechstronność i funkcjonalność. 

Jeżeli planujemy w niedługim czasie rozpocząć budowę, koniecznie zwróćmy uwagę na projekty domów nowoczesnych. To pełne zalet koncepcje architektoniczne, które zadowolą nawet najbardziej wybrednych inwestorów, umożliwiając stworzenie wygodnej, energooszczędnej i stylowej przestrzeni do życia.

Zdjęcie: Projekt C444o – Czterolistna koniczyna – wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-murator/