roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

Serwis obiadowy z kamionki
Lifestyle

Serwis obiadowy z kamionki – co to jest?

Przywykliśmy, że w trakcie uroczystych obiadów i innych ceremonialnych posiłków zastawa stołowa jest usytuowana w określonym porządku. Chcąc zorganizować przyjęcie, nie trzeba kupować każdego jej elementu z osobna. Wystarczy nabyć cały zestaw, który jest przeznaczony dla kilku osób. Z czego taki zestaw się składa i dlaczego warto wypróbować serwisy z kamionki?

Serwis obiadowy – z czego się składa?

Klasyczny serwis obiadowy składa się z naczyń, które umożliwiają podanie pełnego, dwudaniowego posiłku wraz z dodatkami. W jego skład wchodzą najczęściej:

  • talerze płaskie, przeznaczone do podawania drugiego dania,

  • talerze głębokie, idealne dla zup,

  • półmisek, w którym podaje się sałatki tudzież przekąski,

  • duża miska (około 2 litry), która służy do serwowania mięs,

  • sosjerka, której używa się przede wszystkim do serwowania sosów,

  • dużej wazy (około 3 litry), w której podaje się napoje, soki, kompoty itd.

Każdy serwis obiadowy jest przystosowany do obsługi określonej liczby osób. Zależy ona od liczby talerzy płaskich i głębokich, które podawane są razem dla każdej z osób.

Z czego może być wyprodukowany serwis obiadowy?

Dekoracyjne serwisy obiadowe są bardzo często produkowane z porcelany. To materiał wyróżniający się pięknym blaskiem, ale też kruchością i stosunkowo dużą masą. Praktyczne zestawy wytwarzane są z ceramiki, a konkretnie kamionki. Jest to tworzywo, które charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością mechaniczną i zdolnością do magazynowania ciepła. Naczynia z kamionki mają dość grube ścianki, dzięki czemu sprawiają wrażenie trwałych i solidnie zbudowanych.

Serwis obiadowy kamionka to zestaw naczyń, które:

  • są prawdziwą ozdobą każdego stołu,

  • utrzymają ciepło znacznie dłużej,

  • są często bogato zdobione (np. kamionka z Bolesławca).

Serwisy obiadowe – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Jak powszechnie wiadomo, serwis obiadowy kamionka to tylko część zastawy. Oprócz niego na stole powinno pojawić się również szkło, a konkretnie szklanki i kieliszki. Najlepiej, jeśli będą one dopasowane stylistycznie do zastawy. Warto dodać, że dużą popularnością cieszą się bogato zdobione serwisy pokrywane wzorami stemplowanymi. Jest to metoda wykorzystywana jedynie przez najlepszych wytwórców. Serwisy zdobione w ten sposób na długo zachowają swe oryginalne piękno przez długie lata. Jednocześnie każdy z nich wygląda nieco inaczej, gdyż technika stemplowania polega na ręcznym nakładaniu wzorów nawiązujących do roślin, zwierząt i figur geometrycznych.

Reasumując, serwisy obiadowe z kamionki to obiekt pożądania głównie ze względu na ich wygląd oraz cechy funkcjonalne.

Materiał zewnętrzny