roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

metamorfoza boazerii
Lifestyle

Tania metamorfoza boazerii. Jak odnowić deski na ścianie?

Boazeria była kiedyś bardzo popularnym sposobem wykończenia ścian. Można zobaczyć ją nadal w wielu domach i mieszkaniach, głównie na korytarzach, ale też w kuchniach, salonach. Aby odmienić takie wnętrza, nie trzeba jednak demontować drewnianych desek. Sprawdź, jak przeprowadzić tanią metamorfozę boazerii!

Boazeria – zostawić czy zerwać?

Ściany pokryte boazerią często sprawiają dużo problemów. Gdy deski zostały zamontowane wiele lat temu, teraz z pewnością nie wyglądają już jak nowe. Z czasem drewno rozsycha się, wypacza, pęka, przebarwia, dlatego często pojawia się wtedy pytanie – czy w trakcie remontu boazerię pozostawić i odnowić czy też ją zdemontować?

Gdy boazeria nadal jest w dobrym stanie technicznym, nie ma potrzeby jej zrywania. Deski na ścianach są teraz bardzo modne i świetnie komponują się z wieloma aranżacjami – skandynawskimi, rustykalnymi, boho. Wtedy najlepszym wyborem będzie metamorfoza boazerii, która nie musi również kosztować fortuny.

Jak odnowić boazerię?

Najprostszym sposobem, aby odnowić wygląd boazerii, jest jej pomalowanie. Taka metamorfoza nie jest również związana z wysokimi kosztami i można przeprowadzić ją samodzielnie.

Najczęściej metamorfoza boazerii polega na pomalowaniu jej na kolor biały. To uniwersalna barwa, która pasuje do każdego wnętrza. Biały kolor optycznie powiększa i sprawi, że pokój będzie wyglądać nowocześnie. Stosowane są wtedy farby akrylowe (emalie akrylowe), które wyróżniają się bardzo dobrym kryciem, wysoką wydajnością, łatwym rozprowadzaniem i nie mają nieprzyjemnego zapachu.

Można również zdecydować się na pomalowanie desek innymi preparatami, na przykład jak lakierobejca w określonym kolorze, która pozwala na uwydatnienie naturalnego rysunku drewna.

Malowanie boazerii – krok po kroku

1. Wykonanie drobnych napraw
Gdy boazeria jest uszkodzona, na przykład zadrapana, spękana, wady te należy naprawić, na przykład za pomocą szpachli do drewna.

2. Zmatowienie boazerii
Kolejnym krokiem jest zmatowienie boazerii za pomocą papieru ściernego o gradacji wynoszącej od 180 do 240, aby usunąć z niej obecne powłoki.

3. Oczyszczenie desek
Zmatowione deski muszą być następnie dokładnie oczyszczone z pyłu. Najlepiej zastosować technikę na mokro. Można wykorzystać specjalne środki do mycia drewna przed malowaniem.

4. Nałożenie gruntu
Po przygotowaniu desek należy nałożyć na nie preparat gruntujący. Ma on na celu wyrównanie nawierzchni i uzyskanie atrakcyjnego wykończenia drewna. Zabezpiecza też przed widocznością sęków żywiczych.

5. Malowanie boazerii
Ostatnim krokiem jest pomalowanie boazerii. Do tego celu można wykorzystać pędzel, wałek lub metodę natryskową. Liczba warstw zależy od oczekiwanego efektu – najczęściej konieczne jest dwukrotne malowanie.