roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

montaż rolet zewnętrznych
Lifestyle

Zastanawiasz się nad montażem rolet zewnętrznych? Podpowiadamy, jaki masz wybór!

Rolety zewnętrzne to niezwykle popularne akcesoria okienne. Ich montaż nie tylko pozwala regulować ilość wpadającego do wnętrz domu światła, ale zapewnia również odpowiednią termoizolację. Ich zamontowanie zdecydowanie zwiększa także poczucie bezpieczeństwa. Na rynku jest mnóstwo rodzajów rolet, różniących się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem, ale także zastosowaniem, jak i sposobem montażu i sterowania. Oferta jest tak duża, że trudno się zdecydować na konkretny model. Zatem, jakie rolety zewnętrzne wybrać i czym kierować się przy ich wyborze?

Rodzaje rolet zewnętrznych

Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje rolet zewnętrznych. Najpopularniejsze i najchętniej montowane są jednak trzy ich typy:

Każda z wymienionych modeli rolet zewnętrznych znajduje podobne zastosowanie. Zdecydowanie jednak różnią się one pomiędzy sobą konstrukcją, a także sposobem montażu. W przypadku rolet zewnętrznych nadtynkowych z powodzeniem można je zamontować w istniejącym już budynku. Montaż rolet podtynkowych, ze względu na ich konstrukcję, wykonuje się głównie w nowo powstających budynkach. Zewnętrzne rolety nadstawne to najbardziej uniwersalny model. Można je montować zarówno w budynkach już istniejących, chociażby przy okazji wymiany okien, jak i w nowo budowanych obiektach.

Jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Poszczególne systemy rolet zewnętrznych różnią się konstrukcją, montażem, a także sposobem sterowania. Jeśli zatem nie planujemy w najbliższym czasie wymiany okien, nie pozostaje nam nic innego, jak wybór rolet nadtynkowych. Ten model rolety można zamontować na zewnętrznej ścianie, ewentualnie we wnęce okiennej. Taki rodzaj montażu sprawia, że zewnętrzne osłony możemy zainstalować w dowolnym momencie. Co więcej, ich montaż nie musi być uwzględniony na etapie projektowania budynku.

W przypadku rolet nadstawnych musimy wiedzieć, że aby je zamontować w istniejących już budynkach, konieczne jest powiększenie wnęki okiennej o wysokość skrzynki. Dlatego też montaż tego modelu rolety najlepiej połączyć z wymianą stolarki okiennej. Jeśli jednak nie planujemy w najbliższym czasie wymiany okien, roleta nadstawna nie będzie najlepszym rozwiązaniem. W takiej sytuacji nie sprawdzi się też roleta podtynkowa. Ten rodzaj rolet zewnętrznych przeznaczony jest głównie do montażu w obiektach nowo powstających, których projekt uwzględniał ich montaż. Są one bowiem integralną częścią elewacji budynku. Możemy się na nią zdecydować jedynie podczas remontu fasady domu.

Materiał zewnętrzny