roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

pianka poliuretanowa szkodliwość
Remont

Pianka poliuretanowa – szkodliwość w żaden sposób nie udowodniona

Pianka poliuretanowa to uniwersalny sposób na uszczelnienie powstających podczas prac remontowo-budowlanych szczelin, dziur i innych niewygodnych miejsc, z których może uciekać ciepło z mieszkania. Ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i świetnie sprawdza się w naszych warunkach pogodowych. Czy jest szkodliwa?

Z czego powstaje pianka poliuretanowa?

Jej głównymi składnikami są dwa komponenty pozyskiwane z ropy naftowej. Jest to izocyjanian i poliol. Wraz z dodatkowymi komponentami, np. katalizatorami i środkami spieniającymi tworzy idealny materiał do dokładnego wypełniania szczelin czy dziur przy oknach, drzwiach i innych szczelin pozostających, np. montażu instalacji wodno-kanalizacyjnych. Można więc natknąć się na nią praktycznie w każdym domu i mieszkaniu. Odporna jest na bardzo szeroki zakres temperatur: od –200°C do +135°C. Choć producenci przekonują, że jest całkowicie bezpieczna i obojętna po utwardzeniu, to pojawia się coraz więcej głosów, że wcale nie jest to takie pewne.

Pianka poliuretanowa szkodliwość

Poliuretan znajduje się również w wielu innych produktach i przedmiotach, z którymi mamy na co dzień do czynienia. Są to między innymi buty, poduszki, siedziska, a nawet zabawki. Ociepla się nią domy, w tym między innymi poddasza. Liczne badania dowodzą, że pianka po utwardzeniu jest całkowicie bezpieczna i obojętna dla ludzkiego zdrowia. Warto jednak stosować przede wszystkim atestowane produkty.

Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa, jeśli chodzi o świeżo aplikowaną piankę. W postaci płynnej składa się ona z wielu substancji chemicznych o znacznym stężeniu. Dlatego aplikowanie pianki powinno przebiegać zawsze w sposób prawidłowy i z przestrzeganiem ściśle określonych zasad bezpieczeństwa. Są one zawsze podane na opakowaniu producenta. Aplikowana w ten sposób pianka poliuretanowa nie zagraża w żaden sposób osobom, które używają jej do uszczelniania czy ocieplania budynku. Po jej użyciu warto pomieszczenia także dobrze wywietrzyć.

Bezpieczny i obojętny dla zdrowia produkt

Do ocieplania i uszczelniania sprawdzi się zawsze pianka poliuretanowa. Szkodliwość tego produktu po utwardzeniu jest zerowa, więc bez obaw można ją stosować w każdym miejscu. Dowodzą tego także liczne badania, jakie są prowadzone z użyciem pianki poliuretanowej. Poza tym jest ona także w pełni bezpieczna nawet dla takich grup ludzi jak alergicy czy astmatycy. Warto jednak zawsze stosować produkty atestowane oraz przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas aplikacji, jakie podaje producent.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *