roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

pianka poliuretanowa szkodliwość
Remont

Pianka poliuretanowa – szkodliwość w żaden sposób nie udowodniona

Pianka poliuretanowa to uniwersalny sposób na uszczelnienie powstających podczas prac remontowo-budowlanych szczelin, dziur i innych niewygodnych miejsc, z których może uciekać ciepło z mieszkania. Ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i świetnie sprawdza się w naszych warunkach pogodowych. Czy jest szkodliwa?

Z czego powstaje pianka poliuretanowa?

Jej głównymi składnikami są dwa komponenty pozyskiwane z ropy naftowej. Jest to izocyjanian i poliol. Wraz z dodatkowymi komponentami, np. katalizatorami i środkami spieniającymi tworzy idealny materiał do dokładnego wypełniania szczelin czy dziur przy oknach, drzwiach i innych szczelin pozostających, np. montażu instalacji wodno-kanalizacyjnych. Można więc natknąć się na nią praktycznie w każdym domu i mieszkaniu. Odporna jest na bardzo szeroki zakres temperatur: od –200°C do +135°C. Choć producenci przekonują, że jest całkowicie bezpieczna i obojętna po utwardzeniu, to pojawia się coraz więcej głosów, że wcale nie jest to takie pewne.

Pianka poliuretanowa szkodliwość

Poliuretan znajduje się również w wielu innych produktach i przedmiotach, z którymi mamy na co dzień do czynienia. Są to między innymi buty, poduszki, siedziska, a nawet zabawki. Ociepla się nią domy, w tym między innymi poddasza. Liczne badania dowodzą, że pianka po utwardzeniu jest całkowicie bezpieczna i obojętna dla ludzkiego zdrowia. Warto jednak stosować przede wszystkim atestowane produkty.

Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa, jeśli chodzi o świeżo aplikowaną piankę. W postaci płynnej składa się ona z wielu substancji chemicznych o znacznym stężeniu. Dlatego aplikowanie pianki powinno przebiegać zawsze w sposób prawidłowy i z przestrzeganiem ściśle określonych zasad bezpieczeństwa. Są one zawsze podane na opakowaniu producenta. Aplikowana w ten sposób pianka poliuretanowa nie zagraża w żaden sposób osobom, które używają jej do uszczelniania czy ocieplania budynku. Po jej użyciu warto pomieszczenia także dobrze wywietrzyć.

Bezpieczny i obojętny dla zdrowia produkt

Do ocieplania i uszczelniania sprawdzi się zawsze pianka poliuretanowa. Szkodliwość tego produktu po utwardzeniu jest zerowa, więc bez obaw można ją stosować w każdym miejscu. Dowodzą tego także liczne badania, jakie są prowadzone z użyciem pianki poliuretanowej. Poza tym jest ona także w pełni bezpieczna nawet dla takich grup ludzi jak alergicy czy astmatycy. Warto jednak zawsze stosować produkty atestowane oraz przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas aplikacji, jakie podaje producent.