roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

jak malować ściany
Remont

Jak dobrze pomalować ściany?

Malowanie ścian jest jedną z częściej wykonywanych czynności podczas remontu. Ściany brudzą się bardzo szybko, a dodatkowo jest to prosta czynność, za pomocą której można zmienić całkowicie wystrój pomieszczenia. Malowanie ścian jest prostą czynnością, do której należy się jednak przygotować i zaczerpnąć podstawowej wiedzy na temat tego, jak to dobrze robić. Jak malować ściany? Jakie narzędzia są niezbędne?

Czego potrzebujemy do malowania ścian?

Każdy remont należy zacząć od kupna podstawowych materiałów. Do malowania oczywiście niezbędna jest farba. W sklepach dostępnych jest wiele różnych rodzajów farb, które nadają się do malowania różnych powierzchni. Oprócz farby potrzebny jest również wałek i mały pędzelek, którym będzie można dotrzeć do zakamarków. Przydać się może również wałek do malowania narożników i odcięć przy suficie. Niezbędna jest również taśma papierowa oraz folia do zabezpieczenia podłóg i mebli, a także unigrunt, którym zabezpieczymy ścianę przed malowaniem. Nie można zapomnieć o wanience na farbę oraz ubraniu roboczym.

Jak przygotować ściany do malowania?

Przed przystąpieniem do malowania należy przygotować całe pomieszczenie. Pierwszą rzeczą jest wyniesienie wszystkich niepotrzebnych mebli i przedmiotów. Jeśli coś jest zbyt ciężkie i duże, to należy przykryć to folią. Całą podłogę także warto zabezpieczyć, aby potem oszczędzić sobie sprzątania. Gniazdka należy odkręcić, a jeśli są jakieś niedoskonałości, to jest okazja, aby je poprawić. Dziurki należy zaszpachlować, a jeśli na ścianie są bardzo widoczne plamy, to można je przetrzeć wilgotną szmatką z mydłem. Jeśli zmieniamy kolor na jaśniejszy, to najlepiej jest zagruntować ścianę. Nowa warstwa farby będzie lepiej kryła stary kolor i będzie też lepiej przylegać do ściany. Przy suficie należy nakleić taśmę malarską, dzięki czemu unikniemy zacieków na suficie i nierówności.

Jak malować ściany?

Malowanie ścian należy rozpocząć od pomalowania pędzlem krawędzi przy suficie oraz załamań w rogu. Można zamiast pędzla użyć specjalnie przystosowany do tego celu wałek. Kolejną rzeczą jest nalanie farby do kuwety, namoczenie wałka w farbie i malowanie. Ściany maluje się pionowo tak, jakby chciało się malować literę „w”. Wałek należy dociskać do ściany w miarę równomiernie, aby nie pojawiły się smugi. Ruchy muszą być zdecydowane i miarowe. Oczywiście jedna warstwa jest niewystarczająca. Po wyschnięciu należy wykonać czynność ponownie.

Jakie farby do malowania ścian są dostępne w sklepach?

Wybór farby może okazać się znacznie trudniejszy niż samo malowanie. Wyróżnia się farby emulsyjne i mineralne. Pierwszy rodzaj jest bardziej popularny. Farby emulsyjne to popularne farby lateksowe, akrylowe, winylowe i ceramiczne. Jeśli malujemy ściany o specyficznych właściwościach, to najlepiej wybrać farby specjalistyczne. Mogą to być farby przeciwgrzybiczne, higieniczne lub na zacieki. Dostępne są także farby dekoracyjne. Z ich pomocą na ścianie możemy uzyskać ciekawe efekty. Wśród tych farb wyróżniamy farby strukturalne czy fluorescencyjne.