Podczas stawiania własnego domu należy zaplanować nie tylko rozkład pomieszczeń, sposób wykończenia wnętrz czy typ kupowanych mebli, lecz przede wszystkim rodzaj zastosowanego ocieplenia. Wybrany materiał do ocieplenia przekładać się będzie nie tylko na efektywność cieplną danego budynku, lecz również na jego koszt i czas budowy. Nic więc dziwnego, że wielu inwestorów tak wiele czasu i uwagi poświęca na przeanalizowanie dostępnych na rynku rozwiązań.
Dlaczego ocieplenie jest tak ważne?
Termoizolacja ma na celu zmniejszenie przenikalności ciepła przez poszczególne elementy konstrukcyjne domu. Być może nie każdy jest tego świadom, lecz dom cały czas wytraca zgromadzone wewnątrz ciepło przez ściany, okna, drzwi, a także dach. Jedynie dobre materiały izolacyjne są w stanie ten proces zminimalizować.
Jakie korzyści przynosi stosowanie ocieplenia? Przede wszystkim wpływa to na znaczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie – różnice w kwotach mogą być naprawdę ogromne i sięgać w skali roku nawet kilku tysięcy złotych.
Dobrze zaizolowany budynek jest nie tylko tańszy w utrzymaniu, lecz także przyjemniejszy do życia, gdyż temperatura w nim jest stabilniejsza. Jest to również dom ekologiczny, który zużywa mniej energii.
Charakterystyka styropianu
Bardzo często wybieranym materiałem do termoizolacji budynku jest styropian. Jego olbrzymim plusem jest stosunkowo niska cena, a także bardzo prosty montaż. Jeśli tylko ma się nieco podstawowych umiejętności, tak naprawdę można nawet samodzielnie spróbować pokryć nim ściany domu. Styropian jest oczywiście bardzo dobrym materiałem izolacyjnym, a co więcej, jest odporny na wchłanianie wilgoci.
Dużym minusem tego materiału jest jego niska odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także stosunkowo duża palność. Co więcej, jest to materiał, który podczas montażu mocno brudzi otoczenie.
Co należy wiedzieć o piance PUR?
Pianka PUR, czyli poliuretanowa, to nowoczesny materiał, który charakteryzuje się świetnymi właściwościami użytkowymi. To, co w pierwszej kolejności wyróżnia ocieplenie pianką PUR, to niezwykle krótki montaż. Przykładowo pokryć nią można całe poddasze nawet w jeden dzień. Jak to jest właściwie możliwe? Jest to materiał, który nakładany jest metodą natryskową. Oznacza to, że specjalista nie układa pianki ręcznie, jak ma to miejsce np. przy styropianie, lecz przy pomocy specjalnej sprężarki natryskuje ją na daną powierzchnię, na której pianka pęcznieje i wypełnia szczelnie wszystkie szczeliny. Oczywiście materiał ten jest w pełni bezpieczny, czyli jest niepalny, niewrażliwy na wilgoć i grzyby, a także dość dobrze izoluje akustycznie.
Jakie są minusy stosowania pianki PUR? Tak naprawdę jedyną znaczącą niedogodnością może być cena takiego ocieplenia, która jest wyraźnie wyższa niż w przypadku konkurencyjnych technologii. Co więcej, pianki nie da się nałożyć samodzielnie, ponieważ wymagana jest do tego zadania specjalna, bardzo droga maszyna. Biorąc jednak pod uwagę uzyskiwany stopień ocieplenia i płynące z tego oszczędności, a także niebywale krótki czas nakładania pianki, wyższa niż zwykle cena mimo wszystko jest bardzo dobrą ofertą.
Więcej informacji na temat piany PUR można znaleźć na stronie https://www.izolmax.pl/o-jakiej-porze-roku-najlepiej-wykonywac-ocieplenie-pianka-pur/
Czy wełna mineralna będzie dobrym wyborem?
Niezwykle często wybieranym materiałem używanym do termoizolacji budynków jest wełna mineralna. Charakteryzuje się naprawdę wieloma ciekawymi korzyściami, więc nikogo nie powinna dziwić tak wielka popularność tego rozwiązania.
Przede wszystkim wymienić tu trzeba bardzo dobre właściwości termiczne, co bardzo wyraźnie odbija się na rachunkach za ogrzewanie. Co więcej, wełna jest bardzo elastyczna, więc nie dochodzi do jej kruszenia, jak przy styropianie, a dodatkowo można ją łatwo umieszczać nawet w niewielkich szczelinach. Materiał ten jest oczywiście w pełni ognioodporny, doskonale izoluje akustycznie, a także jest paroprzepuszczalny.
Poważną wadą wełny mineralnej jest stosunkowo duża podatność na zawilgocenie, co doprowadza do zaniku właściwości termoizolacyjnych. Dodatkowo wełna jest dość ciężka, co może nadmiernie obciążać konstrukcje budynku, dlatego też jej zastosowanie musi być przewidziane jeszcze na etapie projektu. Wspomnieć trzeba także, że montaż wełny bywa bardzo kłopotliwy, ponieważ pracownicy muszą ją układać w specjalnym stroju ochronnym.
Materiał zewnętrzny