roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

niewymagające kwiaty doniczkowe
Rośliny

Niewymagające kwiaty doniczkowe do domu i biura

Rośliny doniczkowe są w każdym domu. Jednak nie każdy ma zawsze czas, aby o nie dbać. Są jednak kwiaty, które nie są aż tak bardzo wymagające. Oczywiście wszystkie rośliny doniczkowe wymagają regularnego podlewania, ale niektóre z nich dostosowują się świetnie do pomieszczeń, w których nie ma dużo słońca lub panują zmienne temperatury.

Niewymagające kwiaty doniczkowe – co to oznacza?

Rośliny doniczkowe, które są mało wymagające nie potrzebują dużo uwagi. Jednak o każdego kwiatka należy dbać. Niektóre kwiaty domowe wymagają podlewania codziennie lub co drugi dzień. Inne muszą być regularnie nawożone i mieć optymalne warunki, czyli odpowiednią temperaturę i odpowiednią ilość światła słonecznego. Jeśli wiemy, że nie będziemy mogli poświęcić roślinie dużo czasu, to należy wybrać taką, którą wystarczy podlewać raz w tygodniu lub nawet rzadziej i nie wymaga ona dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Mało wymagające rośliny nie muszą być przesadzane, zraszane czy nawożone. Są także rośliny, które znacznie częściej chorują i są narażone na ataki szkodników. Dlatego takich roślin należy unikać, jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy na temat ich hodowli. Jeśli roślina zachoruje to, aby ją odratować trzeba poświęcić sporo czasu. Wiele roślin doniczkowych jest odpornych na przeciągi, zmienne warunki panujące w domu, dotykanie czy przenoszenie w różne miejsca.

Sukulenty – niewymagające kwiaty doniczkowe

Sukulenty są roślinami łatwymi w uprawie. Nie potrzebują one dużo uwagi i są bardzo tolerancyjne. Oczywiście nie oznacza to wcale, że nie trzeba o nie dbać i nie muszą być podlewane. Jeśli jednak czasami zapomnimy o podlaniu ich, to nic wielkiego się nie stanie. A czym w ogóle są sukulenty? Sukulenty to rośliny, które przystosowały się do życia w warunkach, w których jest mało wody. Najczęściej spotykane są one na obszarach pustynnych i w rejonach chłodnych. Oczywiście w innych rejonach świata można również je spotkać. Ich cechą charakterystyczną jest to, że potrafią gromadzić wodę w tkance, dzięki czemu mogą wytrzymać długi czas bez podlewania.
Wśród sukulentów wyróżnia się między innymi kaktusy. Są to rośliny bardzo popularne w naszym kraju. Wymagają one niewielkiej pielęgnacji. Muszą oczywiście być podlewane. Najlepiej robić to rzadko, ale dobrze. Ilość wody należy dostosować do wielkości doniczki. Zazwyczaj kaktusy sadzone są w niewielkich pojemniczkach, jednak warto przesadzić je do większej doniczki, aby mogły się rozrosnąć. W dużych doniczkach kaktusy powinny być podlewane raz w miesiącu.

Wężownica – piękny kwiat doniczkowy mało wymagający

Wężownica inaczej zwana sansewerią jest zaliczana do sukulentów. Jest rośliną, która może osiągać bardzo duże rozmiary. Potocznie nazywana jest również językiem teściowej, gdyż jej liście przypominają długi język.

Są różne odmiany tejże rośliny. Jedna z nich posiada żółte obrzeża, dzięki temu pięknie się prezentuje w każdym pomieszczeniu. Jest to roślina, którą można spotkać w biurowcach i lokalach usługowych. Jest tolerancyjna i nie trzeba jej często podlewać. Dobrze dostosowuje się także do pomieszczeń, w których nie ma dostępu do słońca.