Przylaszczka pochodzi z gatunku roślin jaskrowatych i jest uprawiana w Europie oraz na Wschodzie. W Polsce roślinę tą możemy znaleźć w lasach liściastych i jest ona uprawiana jako roślina ozdobna oraz lecznicza.
Jak wyglądają przylaszczki?
Rośliny te prezentują się bardzo ładnie nie tylko w warunkach naturalnych, ale również i zasadzone w ogrodzie. Przylaszczki to drobne rośliny, które mogą dorastać do 20 cm. Rośliny te charakteryzują się tym, iż od spodu mają fioletowy lub czerwonawy odcień. Kwiaty przylaszczki są zazwyczaj fioletowo – niebieskie, różowe lub białe.
Jak uprawiana jest przylaszczka?
Aby roślina ta mogła prawidłowo się rozwijać potrzebuje próchniczej ziemi. Miejsce na zasadzenie powinno znajdować się w cieniu lub półcieniu. Rośliny te rozrastają się powoli i nie lubią przesadzania jednak można je rozmnażać poprzez wysiew nasion. Najbardziej popularną odmianą jaką możemy zasiać w naszym ogrodzie jest przylaszczka pospolita, która jest odporna na mróz i łatwo dostępna. Do innych odmian tej rośliny możemy zaliczyć m.in.:
– przylaszczkę japońską, która charakteryzuje się kolorowymi kwiatami
– przylaszczkę pirenejską, która posiada srebrno – zielne liście
– przylaszczkę siedmiogrodzką, która posiada największą liczbę kwiatów.
Należy pamiętać, że przylaszczki są kwiatami trującymi, których spożycie większej ilości może powodować zatrucie. Sok z tej rośliny w kontakcie ze skórą może prowadzić do bolesnego zaczerwienienia lub obrzęku. Z uwagi na działanie trujące roślina ta nie jest polecana do ogrodu, po którym biegają zwierzęta lub bawią się dzieci.