roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

irga
Lifestyle

Irga

Irga (Cotoneaster) to krzew z rodziny różowatych rosnący głównie w Europie, Azji i Afryce. Rodzina Cotoneaster jest bardzo szeroka i obejmuje ponad sześćdziesiąt gatunków irgi. Mnogość gatunków i odmian wpływająca na różnorodność w zakresie wyglądu poszczególnych krzewów sprawia, że jest to roślina ciesząca się ogromną popularnością. Dodatkowo, na jej atrakcyjność wpływa stosunkowo łatwa uprawa nawet na dość ubogich podłożach, lekkich przepuszczalnych, obojętnych lub zasadowych. Rośliny te nie wymagają nawożenia ani skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Irga gatunki

Odmiany irgi rosnące na danym terytorium można podzielić na te, które występują w środowisku naturalnie, oraz takie które są sztucznie adoptowane na danym obszarze. Do dziko rosnących gatunków irgi na terytorium naszego kraju, należą: irga zwyczajna, kutnerowata oraz czarna.
Mocno rozgałęzione krzewy irgi zwyczajnej (pospolitej) osiągają wysokość do półtora metra. Liście są pojedyncze, kwiaty drobne, różowawe, a owoce kuliste, w odcieniach czerwieni.
Irga kutnerowata jest rośliną podobną do irgi zwyczajnej, lecz większą, osiągającą wysokość do trzech metrów. Natomiast irga czarna jest rośliną największą, osiągającą wysokość nawet do pięciu metrów. Cechą charakterystyczną tej rośliny są kuliste owoce w kolorze czarnym.
Do gatunków najchętniej uprawianych na terenie Polski należy między innymi irga pozioma. Jest to roślina płożąca, okrywowa. Wypuszcza różowobiałe kwiaty i owocuje na czerwono. Niewątpliwą zaletą tej rośliny jest jej odporność na wahania temperatury, w tym silne mrozy.
Irga Dammera z kolei pozostaje całoroczne zielona, jednak jest mniej odporna na mrozy, dlatego konieczne jest jest okrywanie w okresach zimowych.

Irga odmiany

Dość popularną odmianą irgi poziomej jest odmiana Wilsonii, która
cechuje się wyższym pokrojem krzewu, dochodzącym do dwóch metrów. Natomiast ogrodowe odmiany irgi Dammera są bardziej mrozoodporne, w tym odmiana Major, która jest rośliną płożącą, tolerancyjną w stosunku do zmiennych warunków nie tylko temperatury ale również nasłonecznienia. Dobrze toleruje również zanieczyszczone smogiem powietrze. Odmiana Mooncreeper równie dobrze toleruje zmienne warunki atmosferyczne, w tym różnice temperatury i nasłonecznienia.

Irga błyszcząca

Irga błyszcząca to gatunek irgi zapożyczony z Rosji, często wykorzystywany w celu formowania żywopłotów, ze względu na zwarty pokój rośliny oraz liczne, wzniesione pędy. Dodatkowo niewątpliwym walorem estetycznym rośliny są ciemnozielone, błyszczące liście, wybarwiające się w okresie jesiennym na odcienie pomarańczy i czerwieni. Roślina kwitnie w odcieniach różu. Owoce rzekome są czarne i błyszczące, kształtem przypominające jagody.
Roślina jest mrozoodporna, jednak dobrze znosi również wysokie temperatury i suszę. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących stanowiska, zarówno w kwestii nasłonecznienia, jak i wymagań gleby.
Dla zachowania zwartego pokroju zaleca się okresowe cięcie rośliny, które ma na celu ograniczenie nadmiernie rozrośniętego pokroju, usunięcie martwych fragmentów pędów, a tym samym pobudzenie rośliny do dalszego intensywnego wzrostu.

Jak przedstawiono powyżej, mnogość gatunków i odmian, różnorodność pokrojów oraz walory estetyczne decydują o popularności tych roślin.