roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

mydlnica
Lifestyle

Mydlnica lekarska – zastosowanie i właściwości

Mydlnica lekarska jest rośliną należącą do gatunku goździkowatych. Występuje na terenach Europy, Afryki oraz Azji. W Polsce roślina ta jest bardzo pospolita i od lat uprawiana.

Wygląd mydlnicy

Roślina posiada szorstką łodygę oraz kłącze z dużą liczbą korzeni. Jej liście mają ok. 5 cm długości i posiadają szorstkie brzegi. Kwiaty mydlnicy wyrastają pęczkami w kolorze białym lub różowym, a owoc rośliny przypomina jajowatą torebkę.

Właściwości mydlnicy leczniczej

Roślina zawiera substancje czynne, do których zaliczamy m.in:
– sole mineralne
– węglowodany
– saponiny
Mydlnica wykazuje także szereg właściwości leczniczych, takich jak:
– wykrztuśne
– przeciwgrzybicze
– przeciwzapalne
– moczopędne
– przeciwbakteryjne
– wspomaga trawienie tłuszczów
Ze względu na zawarte w roślinie saponiny należy przed stosowaniem zasięgnąć opinii lekarza, ponieważ działają one drażniąco na przewód pokarmowy, a mydlnica spożyta w za dużych ilościach powoduje biegunki oraz wymioty.

Jakie jest zastosowanie mydlnicy lekarskiej?

Mydlnicę lekarską stosuje się jako składnik: kosmetyków do włosów, past do zębów, płynów do kąpieli czy chałwy. Leczniczo roślina jest wykorzystywana w formie naparu, który ułatwia wydzielanie śluzu. Z mydlnicy można również zrobić okłady oraz żele, które sprawdzą się jeśli nasza skóra jest problematyczna. Wywar z tej rośliny zaleca się pić w ilości dwóch łyżek stołowych do dwóch lub trzech razy dziennie.

Ciekawostką jest, że dawniej zamiast mydła używano w syberyjskich wioskach korzenia tej rośliny. Natomiast legendy mówią, że jeśli położymy korzeń mydlnicy pod poduszką to przyśni nam się proroczy sen.

Roślina ta jest dość popularna i oprócz sklepów ze zdrową żywnością możemy ją znaleźć w niektórych aptekach.