roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

nowoczesne domy drewniane
Lifestyle

Nowoczesne domy drewniane i nie tylko – trendy w budownictwie

Nowoczesne domy drewniane utrzymane są w modnym stylu i uwzględniają wszystkie najnowsze trendy projektowe. Są zazwyczaj budowane z tradycyjnych materiałów, ale opierają się też na nowych komponentach materiałowych, a przede wszystkim metodach konstrukcyjnych.
Kiedyś takie budownictwo było charakterystyczne dla dużych miast. Obecnie coraz częściej buduje się nowoczesne domy drewniane na terenach wiejskich, gdzie ceny gruntów są zwykle niższe.

Cechy nowoczesnego budownictwa

Nowoczesne domy pozwalają na pełną swobodę projektową, dzięki możliwości połączenia starych i sprawdzonych metod konstrukcyjnych z nowoczesną kolorystyką. To sprawia, że są obecnie bardzo popularne.
Takie budynki są zazwyczaj wyposażone w dużo szkła. Przeszklenia zapewniają jasność i przejrzystość, co umożliwia połączenie pejzażu z wystrojem wnętrza i niezakłócony widok. Wykorzystanie szkła w nowoczesnym budownictwie, oprócz tego, że jest bardzo modne, jest także niezwykle funkcjonalne.
Smukłe kształty, z których niektóre mają niemal futurystyczny charakter, sprawiają, że domy są funkcjonalne. Wnętrza natomiast oddają charakter domu i wyrażają styl mieszkańców.

Nowoczesne domy wyróżniają następujące cechy:

– Zwarta bryła,
– Minimalizm,
– Przejrzyste pomieszczenia,
– Okna sięgające od podłogi do sufitu,
– Otwarta część dzienna i jadalnia,
– Zastosowanie szkła, metalu, stali i betonu,
– Brak nawisów dachu,
– Asymetria.

Meble, aranżacja ścian i elementy dekoracyjne nadają nowoczesnym domom indywidualny charakter. Właściciele domów lubią umieszczać swoje osobiste wspomnienia w postaci zdjęć, zwłaszcza w salonach, sypialniach lub w strefie wejściowej.

Nowoczesne domy drewniane prefabrykowane

Wiele nowoczesnych domów zaprojektowanych jest jako domy prefabrykowane. Ich zaletą jest krótki czas budowy i wysoka funkcjonalność.
Nowoczesne domy drewniane prefabrykowane charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości, a obecnie można je budować nawet jako domy pasywne.
Wewnątrz dom prefabrykowany charakteryzuje się zaadaptowaną przestrzenią mieszkalną oraz praktycznym podziałem pomieszczeń. Jednak specyfikacje, a zwłaszcza indywidualne układy pomieszczeń, są w nich prawie niemożliwe.
Nowoczesne domy są szczególnie energooszczędne i niektóre z nich nie wymagają dodatkowego ogrzewania. Wykorzystuje się tylko ciepło odpadowe i energię słoneczną. Latem w pomieszczeniach panuje przyjemny chłód, a zimą jest w nich ciepło.
Bardzo ważny jest system wentylacji, ponieważ pełnoprawne domy pasywne posiadają również system wentylacji pasywnej, dzięki czemu w domu zawsze jest wystarczająco dużo świeżego powietrza bez konieczności otwierania wszystkich okien.