roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

kosztorys budowy domu
Dom

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Nieruchomości w Polsce stają się coraz droższe. Mieszkania w bloku czy w kamienicy kosztują coraz więcej. Znaczna część osób decyduje się na budowę domu. W obecnych realiach jest to tańsza i wygodniejsza opcja. Ale ile tak naprawdę kosztuje budowa domu?

Budowa domu – od czego zacząć?

Dom jest marzeniem wielu osób. Można oczywiście kupić dom z drugiej ręki, ale jednak wybudowanie własnego według indywidualnego projektu jest czymś zupełnie innym. Budowa domu wymaga szeregu przygotowań. Budowanie nie rozpoczyna się od wbicia pierwszej symbolicznej łopaty. Budowa domu rozpoczyna się od planowania, projektowania i załatwienia formalności. Przede wszystkim kosztorys budowy domu jest istotną kwestią. Trzeba także ustalić, jak duży ma być dom i należy sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. Przed rozpoczęciem budowy należy uzyskać opinię geotechniczną oraz zezwolenie na budowę, które wydaje właściwy urząd. Architekt musi stworzyć projekt, kierownik budowy musi złożyć odpowiednie oświadczenie i trzeba założyć dziennik budowy. Formalności jest bardzo dużo, jednak wybranie odpowiedniego biura projektowego pomoże w przebrnięciu przez całą papierkową robotę. Na koniec należy jeszcze doliczyć wykończenie domu. Średnio za jeden metr kwadratowy płaci się około 1000 złotych.

Koszt budowy domu

Nie da się dokładnie określić kosztów budowy. Oczywiście tworzy się kosztorys budowy domu, ale zawsze podczas realizacji projektu może ulec on zmianie. Z roku na rok niestety koszty rosną, gdyż ceny materiałów budowlanych idą do góry. Także praca jest znacznie droższa i grunty pod budowę też. Koszt budowy domu uzależniony jest między innymi od jego powierzchni. Przyjmuje się, że wybudowanie domu o powierzchni 100 m2 kosztuje około 300 tysięcy złotych. Jest to kwota, która dotyczy stanu deweloperskiego. Nie oznacza to, że wybudowanie domu o wielkości 200 m2 będzie kosztować dwa razy tyle. Im większy dom, tym koszty będą mniejsze. Zakłada się, że za dom o powierzchni 200 m2 kosztować powinien około 400 tysięcy złotych. Istnieje różnica w cenie pomiędzy domami parterowymi i piętrowymi. Oczywiście jasne jest, że dom piętrowy kosztuje znacznie więcej niż parterowy. Dodatkowo koszty generuje również wykonanie podpiwniczenia. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na cenę domu są stosowane technologie podczas budowy. Inną cenę będzie miał dom wykonany z bali, a inną szkieletowy.

Ogrodzenie i aranżacja ogrodu

Budowa domu to jedna sprawa, ale bardzo ważne jest także otoczenie wokół budynku. Jeśli decydujemy się na budowę domku, to chcemy mieć także zaciszne miejsce, w którym można się zrelaksować. Oczywiście postawienie ogrodzenia wokół domu jest obowiązkowe. Dzięki niemu zaznaczamy swoją posesję oraz chronimy się przed niechcianymi gośćmi. Aranżacja ogrodu i postawienie ogrodzenia pociąga ze sobą kolejne koszty, które także trzeba uwzględnić przed rozpoczęciem budowy. Dodatkowo warto pomyśleć o zrobieniu dobrego podjazdu pod garaż oraz chodników wokół domu.