roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

chaber
Lifestyle

Chaber – zastosowanie oraz właściwości lecznicze

Chabry są roślinami z rodzaju astrowatych i znajdują się głównie w Europie. Rośliny te są powszechnie bardzo znane jednak nie każdy wie o ich walorach leczniczych.

Jak wygląda roślina zwana chabrem?

Roślina ta posiada proste i wąskie liście, jej kwiaty są zebrane w koliste koszyczki, które osłania sucha łuska okrywy. Kwiaty zewnętrzne posiadają kolor różowy, niebieski lub biały. Do najbardziej rozpoznawalnego gatunku należy bławatek.

Właściwości lecznicze chabru

Właściwości lecznicze są uzyskiwane dzięki wyciągowi z kwiatów tej rośliny i działają one przeciwzapalnie oraz moczopędnie. Wyciąg z kwiatów chabru działa również przeciwbakteryjnie, dlatego jest polecany w przypadku np. zatrzymania wody w organizmie czy leczeniu stanów zapalnych nerek. Roślina ta doskonale sprawdza się również w formie okładu, który można zastosować np. na zapalenie spojówek.

Jak zrobić napar z chabru – inne zastosowanie tej rośliny

Napar z chabru można zrobić w bardzo prosty sposób, należy około 50 g suszonych kwiatów zalać 0,5 l wrzącej wody i odstawić na pół godziny. Tak przygotowany napar możemy pić lub zastosować w formie okładu.
Chaber doskonale sprawdza się w kuchni z uwagi na walory dekoracyjne kwiatów, które idealnie komponują się z wieloma potrawami. Oprócz tego roślina ta jest często wykorzystywana jako składnik w kremach przeznaczonych do cery tłustej.

Jak uprawiać chabry?

Jeżeli chcemy uprawiać ten rodzaj kwiatów musimy zasiać nasiona w okresie marca lub kwietnia. Miejsce na uprawę powinno być odpowiednio nasłonecznione oraz nawodnione. Roślina ta lubi gleby żyzne oraz należy zadbać o regularne jej nawożenie.

Pamiętajmy, że jeżeli szukamy kwiatów chabru możemy zakupić je w sklepach zielarskich.