roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

cykoria
Lifestyle

Uprawa cykorii w ogrodzie – właściwości i zastosowanie

Cykoria jest gatunkiem rośliny należącej do rodziny astrowatych. Roślina ta jest uprawiana po większości w Europie, ale również można ją spotkać w Azji czy Tunezji. W Polsce możemy ją spotkać praktycznie na każdym terenie.

Uprawa cykorii

Jeżeli decydujemy się na uprawę cykorii w ogrodzie, najlepiej będzie, gdy zasadzimy cykorię korzeniową. Ten rodzaj rośliny nie posiada zbyt dużych wymagań co do pielęgnacji. Cykorię najlepiej jest zasiać w marcu na głębokości ok.1,5 cm prosto do gruntu, jednak należy pamiętać o odstępach między rzędami. Roślina ta rośnie w klimacie umiarkowanym i potrzebuje sporego zapotrzebowania wody, zwłaszcza gdy jest w stanie rozkwitu. Miejsce jakie wybierzemy na zasadzenie tego warzywa, powinno być nasłonecznione, a jeśli chcemy, by nasze zbiory były bardzo owocne, należy zasiać cykorię w glebie bogatej w składniki odżywcze. Pielęgnacja tej rośliny polega tylko na podlewaniu oraz nawożeniu np. biohumusem.

Właściwości zdrowotne cykorii

Cykoria posiada korzystne działanie na pracę wątroby oraz na układ pokarmowy. Poprawia ona także pracę nerek oraz zwiększa laktację u kobiet w ciąży. Rośliny tej nie powinny stosować osoby z zapaleniem żołądka oraz z nadwagą. Cykoria może wykazywać również działanie alergiczne, dlatego przy pierwszych zauważonych oznakach należy skontaktować się z lekarzem.

Cykoria jest warzywem bogatym w witaminę C, a najwięcej jej właściwości otrzymujemy wtedy, gdy zjemy ją w wersji surowej. Roślina ta doskonale komponuje się z sałatkami, surówkami czy wędlinami.