roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

materiały izolacyjne w budownictwie
Budownictwo

Materiały izolacyjne w budownictwie – rodzaje i zastosowanie

Budując wymarzony dom, chcemy się w nim czuć w pełni komfortowo i bezpiecznie. Dlatego właśnie musimy go odpowiednio zaizolować, a więc sprawić, aby był jednocześnie ciepły i suchy. W artykule opiszemy, jakie są najbardziej popularne, skuteczne, a także nowoczesne materiały izolacyjne w budownictwie, przeznaczone dla indywidualnych potrzeb.

Wełna mineralna oraz styropian

Zaczniemy od najczęściej stosowanych materiałów. Pierwszym jest wełna mineralna, a drugim zwykły i często spotykany styropian. Jak wyglądają i gdzie warto je zastosować? W przypadku wełny, mamy do czynienia z produktem naturalnym wytwarzanym między innymi z dolomitu, bazaltu i wapnia albo ze stłuczki szklanej, dostępnym na przykład w postaci płyt. Świetnie sprawdza się do izolacji poddaszy, posadzek, ścian, a nawet do obudowania kominków. Natomiast lekki styropian o różnej grubości i powierzchni, czyli spieniony polistyren ma formę złączonych ze sobą granulek. Umożliwia efektywną ochronę zarówno przed upałem, zimnem, jak i wilgocią. Dodatkowo sprawdza się jako dobry materiał o świetnych właściwościach akustycznych. Zakłada się go na elewacjach, stropach i wielu rodzajach ścian.

Neopor i keramzyt

Powyższe materiały izolacyjne w budownictwie są jednak obecnie wypierane przez bardziej nowoczesne produkty, które równie doskonale zatrzymują ciepło wewnątrz budynku. Chodzi o tzw. neopor oraz keramzyt. Ten pierwszy działa nawet lepiej niż styropian, bo wykazuje większe właściwości izolacyjne. Jest to możliwe ze względu na znajdującego się w jego składzie cząsteczki grafitu. Neopor można zakupić w formie bloków albo płyt i zamontować na elewacji. Z kolei keramzyt to lekkie kruszywo powstałe z gliny. Wytrzymałość tego materiału i wysoki współczynnik przewodności cieplnej to tylko część zalet. Odporny jest także na grzyby, pleśń, mróz, a nawet ogień. Najlepiej wykorzystać to kruszywo do izolacji stropodachów czy posadzek w piwnicach.

Podsumowanie

Jak się więc okazuje, materiały izolacyjne w budownictwie dostępne są w wielu sklepach i przeróżnych rodzajach (nie tylko mowa o tych przedstawionych w niniejszym artykule). Jedne tańsze, inne nieco droższe, ale wszystkie łączy to, że mają bardzo ciekawe i przetestowane właściwości. Co więcej, spełniają oczekiwania każdej osoby, która za moment będzie chciała wprowadzić się do nowego, pięknego mieszkania. Wystarczy tylko znać dokładne zastosowanie i cechy charakterystyczne takich produktów, jak: wełna mineralna, keramzyt, styropian czy neopor.