roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

dom z werandą
Dom

Dom z werandą czy tarasem?

Dom to marzenie wielu osób. Budujemy go dla rodziny i koniecznie trzeba pamiętać, że będzie naszą przystanią na wiele lat. Warto zadbać, by był piękny i jednocześnie funkcjonalny. Wybierając projekt domu jednorodzinnego, trzeba się zastanowić, czy wybrać dom z tarasem czy z werandą? Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?

Weranda czy taras?

Pojęcie taras i weranda często są stosowane wymiennie. Nie znaczy to jednak, że jest to takie samo rozwiązanie konstrukcyjne. Jakie są zalety i wady każdej z tych możliwości?

Weranda to pomieszczenie, które jest pomiędzy domem, a ogrodem. Może być zabudowana lub otwarta – to już zależy od pomysłu właścicieli. Zawsze jednak jest zadaszona. Taras może znajdować się na parterze lub na piętrze domu. Weranda zawsze znajduje się na parterze.

Warto pamiętać, że taras jest wolną przestrzenią. Najczęściej od ogrodu oddzielony jest jedynie ażurową ścianką, która jest łatwa w demontażu. Weranda jest zawsze zadaszona, najczęściej również zabudowana ścianami.

Dom z werandą może być bardzo ciekawy nie tylko latem, ale również w zimniejszych miesiącach. Najczęściej werandy nie są ogrzewane, co nie znaczy, że przeszklenia nie są dobrą ochroną przed wiatrem i jesiennymi chłodami.

Tak zaaranżowana weranda jest idealnym miejscem na jadalnię, kącik wypoczynkowy, w którym postawimy wygodny fotel czy miejsce, w którym uprawiamy rośliny domowe. Jest to również dodatkowe miejsce, gdzie można znaleźć chwilę spokoju i ciszy.

Dlaczego warto wybudować dom z werandą?

Taras jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem w rodzimym budownictwie. Jest to rozwiązanie bardzo popularne, ale niestety ma kilka wad.

Taras jest przedłużeniem powierzchni domu. Nie znaczy to jednak, że dach zawsze znajduje się nad tarasem. Bardzo często kończy się on tuż za domem lub w połowie tarasu. Jest to rozwiązanie, które może stać się bardzo kłopotliwe.

Gorące lato jest idealnym momentem, by spędzać czas przed domem. Na tarasie, który nie ma osłony przed palącym słońcem może okazać się to niemożliwe. Bardzo często stosowane są doraźne rozwiązania, jak markizy czy parasole przeciwsłoneczne. Niestety często przegrywają one z porywistym wiatrem, który również jest u nas częstym zjawiskiem. W takiej sytuacji taras przez większość lata jest niewykorzystany.

Dom z werandą nie stwarza takich problemów. Zadaszenie pozwala cieszyć się letnimi dniami, gdy jest palące słońce, deszcz czy wiatr. Zadaszenie oraz ściany pozwalają delektować się urokami ogrodu przez większą część roku, niezależnie od pogody.