Co prawda na rynku budowlanym nieustannie pojawiają się nowoczesne materiały, ale drewno jest nadal powszechnie wykorzystywane podczas budowy domów. Drewno w budownictwie wciąż odgrywa bardzo ważną rolę. Drewniane elementy służą jako materiały konstrukcyjne oraz pomocnicze. Bardzo często są one używane do prac wykończeniowych. Niezwykle ważne jest, aby użyte drewno dobrze zabezpieczyć przed możliwością rozwoju grzybów oraz zagnieżdżenia się szkodników.
Lite drewno na idealne na każdą konstrukcję
Najważniejszym surowcem wykorzystywanym do produkcji poszczególnych elementów konstrukcyjnych jest drewno drzew iglastych, takich jak: sosna oraz świerk. Z surowca tego są wykonywane różnorodne deski, bale, łaty, krawędziaki oraz belki.
Poszczególne elementy drewniane wykorzystywane do zastosowań konstrukcyjnych są kwalifikowane do jednej z klas wytrzymałościowych oraz cechowane znakiem CE. Mogą one posiadać oznaczenia takie jak: C14, C16, C18, C22, C24, C27, C30, C35 oraz C40. Poszczególne oznaczenia elementów drewnianych decydują o ich zastosowaniu zgodnie z wymaganiami projektowymi.
Liczby przy klasie wytrzymałościowej są określane w megapaskalach – MPa. Współczynnik ten informuje o odporności poszczególnych elementów na obciążenia zginające.
Dziś oprócz podstawowego asortymentu drewna litego, które jest dostępne w wielu miejscowych tartakach oraz na wielu składach drewna, wyspecjalizowane zakłady oferują także gotowe konstrukcje, na przykład w postaci paneli ściennych.
Wiele elementów jest montowanych w zakładach produkcyjnych, co w dużym stopniu skraca czas budowy, zapewnia znacznie wyższą jakość połączeń oraz dostateczną ochronę montowanych konstrukcji przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.
Właściwa ochrona oraz konserwacja drewna
Drewno jest materiałem organicznym, którego trwałość jest zależna od warunków otoczenia. Na wyroby drewniane bardzo niekorzystne oddziałuje wilgoć, a zwłaszcza przy braku przewiewu. Drewno niszczy się także pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego, a często jest także uszkadzane przez różnorodne szkodniki. W związku z tym niezwykle ważna jest jego właściwa konserwacja.
Ochrona drewna powinna zawsze być dostosowana do przeznaczenia drewna oraz jego lokalizacji. Warto pamiętać o tym, że trudno dostępne elementy konstrukcyjne powinny być poddane impregnacji przed zamontowaniem. Z kolei zewnętrzne pokrycia, takie jak tarasy i barierki wymagają także renowacji okresowej.
Konstrukcje drewniane więźby dachowej oraz wykorzystywane do zabudowy poddasza powinny być wykonywane zawsze z drewna impregnowanego preparatami solnymi, które dostatecznie chronią ten surowiec przed zniszczeniem wskutek rozwoju grzybów.
Bardzo skutecznym sposobem zabezpieczenia drewna przed zniszczeniem jest impregnacja próżniowo – ciśnieniowa, która bardzo trwale i skutecznie zabezpiecza drewno.
Podstawową ochronę potrafią zapewnić też impregnaty olejowe, które nadają każdej drewnianej powierzchni pożądaną barwę. W wielu przypadkach takie zabezpieczenie jest wystarczające, a niekiedy zalecane jest również pokrycie powierzchni lakierem ochronnym lub wybraną farbą kryjącą.