roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

pokoik dziecięcy
Dom

Pokoik dziecięcy – jak go urządzić?

Dzisiaj standardem jest to, że każde dziecko ma własny pokój. Rodzicielstwo bliskości zakłada, może maluch śpi z rodzicami. Jednak prędzej czy później dziecko staje się odrębną istotną i potrzebuje swojego miejsca w domu.

Meble do pokoju dziecięcego

Jest wiele strategii na zakup mebli do pokoju dziecięcego. Niektórzy ze względu na możliwe oszczędności wybierają mebelki używane. Jest to rzeczywiście dobry sposób skompletowania wyposażenia do mieszkania. Są także rodzice, którzy chcą, aby ich dziecko miało wszystko nowe, i to jak najlepszej jakości. Pokoik dziecięcy musi być przyjazny dla dziecka, dlatego też bardzo ważna jest jakość wyposażenia, a przede wszystkim względy bezpieczeństwa. Wszystkie mebelki powinny posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty. Niektórzy rodzice podejmują decyzję o zakupie mebli samodzielnie, inni konsultują wszystko z dziećmi. Ostateczną decyzję podejmują oczywiście rodzice, ale warto zapytać malucha o zdanie, być może ma on swoje preferencje, jeśli chodzi o wzory czy kolory.

Kolory w pokoju dziecka

Kolory w pokoju dziecka powinny być stonowane, raczej pastelowe niż jaskrawe. W takim otoczeniu dziecko może spokojnie przebywać przez wiele godzin. Nic go nie rozprasza. Ma to bardzo duże znaczenie w późniejszych lat, kiedy dziecko zaczyna już się uczyć, w przedszkolu i w szkole. Zazwyczaj w domu trzeba odrabiać określone zadania zadane przez nauczyciela. Meble w pokoju dziecięcym powinny umożliwiać taką naukę. Ważne jest nie tylko bezpieczeństwo, ale też zdrowie jego kręgosłupa. Warto zatem przy zakupie mebli zapytać o to sprzedawcę.

Atesty i certyfikaty, czyli bezpieczeństwo

Meble do pokoju dziecięcego powinny posiadać odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają, że dane wyroby są bezpieczne dla zdrowia dziecka i nie stanowią żadnego zagrożenia. Chodzi tutaj między innymi o toksyczność farb, którymi pomalowane są stoły czy krzesełka. Normy dla dzieci są o wiele bardziej surowe niż normy dla dorosłych. Warto zwrócić także uwagę na farby na ściany w pokoju dziecięcym. Dzisiaj można kupić specjalne farby dla alergików. Zdecydowanie warto wydać więcej, aby dziecko rzeczywiście było bezpieczne. Kupując meble warto jako priorytet ustalić bezpieczeństwo i wygodę, a dopiero na kolejnym miejscu kwestie estetyczne. Na pewno mebelki dziecięce trzeba będzie po jakimś czasie wymienić. Można będzie później odsprzedać innemu dziecku, innej rodzinie. Nie trzeba zatem mocno przejmować się wydatkami, ponieważ spora część pieniędzy jest do odzyskania.