roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

słonecznik
Lifestyle

Uprawa słonecznika w ogrodzie

Słonecznik jest uprawiany przez wiele osób, ponieważ posiada piękne ozdobne kwiaty oraz cenne nasiona. Roślinę tę można również uprawiać w doniczkach na balkonie lub tarasie.

Krótka historia słonecznika

Łacińska nazwa słonecznika-Helianthus pochodzi od słów „helios” i „anthos”, czyli słońce i kwiat.
Od wieków kwiaty tej rośliny były czczone przez Indian, którym symbolizowały boga słońca. W XVI wieku zostały sprowadzone do Europy i są obecnie uprawiane w wielu rejonach świata.

Charakterystyka słonecznika

Roślina ta osiąga wysokość do 50 cm u odmian niskich i do 4 metrów u odmian wysokich. Z wyglądu słonecznik przypomina słońce, a jego łodygi są szorstkie. Liście posiadają sercowaty kształt i są lepkie w dotyku. Kwiatostan tej rośliny osiąga do 50 cm średnicy, a jego środek jest wypełniony przez drobne kwiaty rurkowe. Roślina ta kwitnie na przełomie lipca i sierpnia.

Uprawa słonecznika w ogrodzie

Wybierając miejsce, w jakim ma zostać zasadzony słonecznik, należy zwrócić uwagę, by było odpowiednio nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Rośliny te potrzebują żyznej gleby o dużej liczbie składników pokarmowych. Gotowe nasiona siejemy bezpośrednio w glebie, po kilka w jednym miejscu na głębokości ok.3 cm. W momencie, gdy roślina wykiełkuje, zostawiamy tylko tą, która jest najsilniejsza, a pozostałe przerywamy. Rośliny te potrzebują odpowiedniej ilości mikroelementów oraz potasu, jak również gleba powinna być zawsze wilgotna. W chwili, gdy głowa słonecznika dojrzeje, należy ją odciąć w miejscu łączenia się z łodygą.

Pamiętajmy, że ziarna słoneczników są przysmakiem dla ptaków, dlatego, gdy zaczną dojrzewać, należy zabezpieczyć głowę słonecznika np. papierową torebką.