roslinariusz.pl

roslinariusz.pl – ogród, rośliny, dom

słonecznik
Lifestyle

Uprawa słonecznika w ogrodzie

Słonecznik jest uprawiany przez wiele osób, ponieważ posiada piękne ozdobne kwiaty oraz cenne nasiona. Roślinę tę można również uprawiać w doniczkach na balkonie lub tarasie.

Krótka historia słonecznika

Łacińska nazwa słonecznika-Helianthus pochodzi od słów „helios” i „anthos”, czyli słońce i kwiat.
Od wieków kwiaty tej rośliny były czczone przez Indian, którym symbolizowały boga słońca. W XVI wieku zostały sprowadzone do Europy i są obecnie uprawiane w wielu rejonach świata.

Charakterystyka słonecznika

Roślina ta osiąga wysokość do 50 cm u odmian niskich i do 4 metrów u odmian wysokich. Z wyglądu słonecznik przypomina słońce, a jego łodygi są szorstkie. Liście posiadają sercowaty kształt i są lepkie w dotyku. Kwiatostan tej rośliny osiąga do 50 cm średnicy, a jego środek jest wypełniony przez drobne kwiaty rurkowe. Roślina ta kwitnie na przełomie lipca i sierpnia.

Uprawa słonecznika w ogrodzie

Wybierając miejsce, w jakim ma zostać zasadzony słonecznik, należy zwrócić uwagę, by było odpowiednio nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Rośliny te potrzebują żyznej gleby o dużej liczbie składników pokarmowych. Gotowe nasiona siejemy bezpośrednio w glebie, po kilka w jednym miejscu na głębokości ok.3 cm. W momencie, gdy roślina wykiełkuje, zostawiamy tylko tą, która jest najsilniejsza, a pozostałe przerywamy. Rośliny te potrzebują odpowiedniej ilości mikroelementów oraz potasu, jak również gleba powinna być zawsze wilgotna. W chwili, gdy głowa słonecznika dojrzeje, należy ją odciąć w miejscu łączenia się z łodygą.

Pamiętajmy, że ziarna słoneczników są przysmakiem dla ptaków, dlatego, gdy zaczną dojrzewać, należy zabezpieczyć głowę słonecznika np. papierową torebką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *