Amorfa krzewiasta (Amorfa fruticosa L.) jest jednym z najbardziej miododajnych krzewów strefy umiarkowanej, której pyłek ma charakterystyczną ceglaną barwę. Wydajność miodowa rośliny to około 80 kilogramów z jednego hektara zwartego pożytku.
Amorfa krzewiasta, morfologia
Amfora krzewiasta jest słabo rozgałęzionym krzewem o pokroju wyprostowanym. Osiąga wysokość do sześciu metrów, jednak zazwyczaj w naszej sferze klimatycznej, osiąga wysokość około trzech metrów. Cechą charakterystyczną rośliny jest rozbudowany system korzeniowy, który wykorzystywany jest jako wzmocnienie terenu na którym rośnie. Amfora krzewiasta kwitnie od lipca do sierpnia. Kwiaty są drobne, zebrane w grona na końcach pędów, obupłciowe, purpurowofioletowe lub brunatnofioletowe, o nieprzyjemnym zapachu. Owoc tworzy jednonasienny, wygięty, niepękający strąk.
Amorfa krzewiasta, stanowisko
Amorfa krzewiasta to krzew charakteryzujący się niewielkimi wymaganiami glebowymi, choć preferuje stanowiska zasadowe. Dobrze rośnie na glebach ubogich. Jest bardzo tolerancyjna odnośnie wilgotności podłoża, rośnie zarówno na glebach mokrych i zalewanych, jak również na glebach suchych, a nawet bardzo suchych, piaszczystych, wydmowych i kamienistych. Preferuje stanowisko nasłonecznione. Jest również odporna na wiatr i mróz.
Amorfa krzewiasta, gatunek inwazyjny
Z racji tego, że amfora krzewiasta cechuje się niskimi wymaganiami wobec warunków środowiskowych i glebowych, posiada dużą zdolność szybkiego rozprzestrzeniania się, stąd często traktowana jest jako gatunek inwazyjny.
Amorfa krzewiasta, sadzenie
Amorfa krzewiasta jest rośliną mało wymagającą w kwestii stanowiska, zarówno w kwestii nasłonecznienia jak żyzności gleb, choć warto ją co jakiś czas nazwozić kompostem lub nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Podczas sadzenia warto również usunąć suche i uszkodzone fragmenty rośliny oraz zapewnić roślinie dostatecznie dużo przestrzeni dla swobodnego wzrostu. Po przesadzeniu roślinę należy obficie podlać.
Amorfa krzewiasta, zastosowanie
Jak wspomniano na wstępnie amorfa krzewiasta jest jednym z najbardziej miododajnych krzewów strefy umiarkowanej. Amorfa krzewiasta to również roślina ozdobna często tworząca żywopłoty, jak również rosnąca pojedynczo. Jest to roślina mająca zastosowanie jako gatunek wykorzystywany do obsadzania nieużytków, ochrony gleby terenów przybrzeżnych jezior i stawów przed erozją (z powodu rozbudowanego systemu korzeniowego), odstraszania szkodników (z uwagi na zawartość substancji owadobójczych), a nawet jako roślina wykorzystywana w produkcji koszy oraz przemyśle perfumeryjnym i farmaceutycznym. Co ciekawe, roślina ma zdolność wiązania metali ciężkich. Warto dodać, że amfora krzewiasta zawiera śladowe ilości barwnika indygo ale uprawa jej w celu jego przemysłowego pozyskiwania jest ekonomicznie nieopłacalna.