Wiele starszych budynków mieszkalnych wciąż zachwyca przestronnością uzyskaną we wnętrzach za sprawą dużych powierzchni i wysokich ścian. Z kolei współczesne wnętrza są zazwyczaj o dużo niższe. Przemawiają za tym nie tylko koszty i dbałość o środowisko, lecz także zachowanie właściwych proporcji w poszczególnych wnętrach. Jaka wysokość pomieszczeń w domu jest właściwa?
Wysokość pomieszczeń a koszty, funkcjonalność i estetyka
Obecnie współczesne budownictwo odchodzi od wysokich pomieszczeń. Dziś wnętrza domów jednorodzinnych są znacznie niższe, niż w starszych budynkach. Decydują o tym w dużym stopniu koszty budowy domu. Do postawienia budynku o wyższych ścianach trzeba bowiem zużyć większą ilość materiałów budowlanych. Ponadto trudniej jest ogrzać wysokie oraz bardzo przestronne pomieszczenia.
Wysokość pomieszczeń w poszczególnych budynkach wynika także z kanonów estetycznych. Dziś modne są niższe pomieszczenia oraz takie, które posiadają skosy oraz wnęki.
Jeśli chodzi o obowiązujące przepisy, to nie ograniczają one inwestorów do maksymalnych wysokości wnętrz. W tej kwestii istnieje duża dowolność, a wysokość pomieszczeń powinna być odpowiednio dostosowana do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Niemniej wyznaczona jest minimalna wysokość pomieszczeń, która to jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania domowników.
Wysokość pomieszczeń a warunki techniczne
Wysokość pomieszczeń, które są przeznaczone do stałego lub czasowego pobytu wynika przede wszystkim z potrzeb człowieka. Ważne jest, aby we wnętrzu znajdowała się taka ilość światła, która będzie zapewniać dobre samopoczucie. Ponadto wysokość oraz objętość poszczególnych pomieszczeń powinna zapewniać odpowiedni dopływ powietrza i związany z tym komfort przebywania w danym wnętrzu.
Minimalną wysokość wnętrz, które są przeznaczone do zamieszkania przez ludzi określa dokładnie rozporządzenie dotyczące warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami minimalna wysokość pomieszczeń mieszkalnych powinna wynosić 2,5 m, na kondygnacjach innych od poddaszy użytkowych. Z kolei pomieszczenia takie jak: łazienki, korytarze oraz garderoby mogą być nieco niższe i mieć wysokość minimalną 2,2 m. Niemniej w praktyce przepis ten jest wykorzystywany przede wszystkim podczas różnego rodzaju przebudówek oraz podczas budowy budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych.
Osobną kategorię stanowią takie pomieszczenia, które są przeznaczone na kioski, dyżurki, kantory oraz portiernie. W takich wnętrzach minimalna wysokość pomieszczeń powinna wynosić 2,2 m.