Pasza dla konia jest doskonałym uzupełnieniem diety. Jest ona zrobiona z naturalnych oraz roślinnych składników. Dzięki wysokiej zawartości tłuszczy i błonnika, będzie należycie wspierać układ trawienny oraz zapewni odpowiednią pracę jelit.
Pasza – jakie są rodzaje?
Możemy wyróżnić dwa rodzaje pasz. Pasze objętościowe oraz pasze treściwe. Te pierwsze są suche i soczyste, drugie natomiast głównie składają się z ziaren zbóż.
Pasze objętościowe
Siano łąkowe, to najbardziej odpowiednia pasza dla konia. Takiego siana nie należy zbierać z łąk mokrych lub tych zalewanych. Najlepsze zatem jest tylko i wyłącznie to pochodzące z łąk suchych oraz upraw polowych. Dzienne dawki siana mogą sprowadzać się nawet do kilkunastu kg. Suchej paszy podaje się od 1 kg do 2kg na 100 kg ciężaru konia. Siana z lucerny natomiast podaje się połowę dawki, względem tego łąkowego.
Ważne, aby pamiętać, że koniom, które wykonują lekka pracę należy podawać słomę owsianą oraz jęczmienną. Natomiast koniom o rasie szlachetnej nie podawać siana z czerwonej koniczyny.
Pasze treściwe
Ten rodzaj paszy zawiera w sobie duże ilości białka oraz składników energetycznych. Najlepiej sprawdza się tu owies, który zawiera zaledwie niecałe 5% tłuszczów. Jego dzienna dawka powinna wynosić między 5 a 6 kg.
Pełne ziarna owsa można podawać koniom o dobrym uzębieniu. Młodszym i starszym natomiast, lepiej jest podawać w formie granulatu.
Otręby, np. żytnie i jęczmienne, siemię lniane oraz inne rośliny strączkowe, stanowią cenną oraz mlekopędną paszę. Tej należy podawać od 1 do 3 kg dziennie.
Pasza dla konia a jego stan
Pasza dla konia musi być odpowiednio pod niego dobrana. Trzeba wziąć pod uwagę wiek, aktywność i masę zwierzęcia.
Co innego sprawdzi się u źrebaków i młodych koni, a co innego u starszych. To samo tyczy się koni chudych i tych, u których chcemy zwiększyć masę mięśniową. Warto uwzględnić też konie, które pracują rekreacyjnie lub sportowo oraz te wyróżniające się wyjątkową nerwowością.
Należy również pamiętać o koniach chorych i tych zdrowiejących. Możemy wyodrębnić pasze dla koni po ochwacie, z problemami oddechowymi, otyłych i z wrzodami.
Pasza dla konia a suplementy
Pasza jest ważnym posiłkiem w diecie, aczkolwiek nie wszystkie składniki odżywcze nią uzupełnimy. Z pomocą przychodzą tu różne suplementy, które są niezbędne, aby utrzymać konia w dobrej kondycji. Kluczowym dopełnieniem są witaminy i minerały, które w odpowiednio dobranych ilościach, poprawią całościowy wygląd konia, jego sierść i kopyta.