Jarzębina (jarząb pospolity, zwyczajny) jest gatunkiem rośliny wieloletniej, która należy do rodziny różowatych. Roślina ta występuje w Polsce, zachodniej Syberii czy w południowo – zachodniej Azji.
Charakterystyka jarzębiny
Jarząb zwyczajny rośnie do ok.15 metrów wysokości, a jej pień posiada jasną korę. Każda gałązka jarzębiny składa się z kilkunastu liści, a po roztarciu ich zapach kojarzy się z gorzkimi migdałami. Jesienią jarząb pospolity zmienia swoją barwę na złotożółtą lub zółto – czerwoną. Drzewo to posiada gęste kwiatostany, na których znajdują się czerwone lub pomarańczowe owoce w kształcie kulki o gorzkim smaku. Jarząb pospolity kwitnie od lipca do października.
Dojrzałe, czerwone owoce można zacząć zbierać od końca sierpnia do września. Jeżeli owoce odchodzą łatwo od łodygi jest to znak, że są dojrzałe. Niektórzy uważają, że zbiór owoców z tego drzewa powinien nastąpić po pierwszych przymrozkach, ponieważ wtedy owoce posiadają najlepsze właściwości.
Właściwości zdrowotne jarzębiny
Jarząb pospolity od lat był stosowany jako domowe lekarstwo z uwagi na dużą zawartość witaminy C. Wyciąg z tego owocu doskonale działa w przypadku przeziębienia lub choroby nerek. Owoce jarzębiny oprócz witaminy C zawierają również witaminy: A, E, PP, K oraz z grupy B. Roślina ta posiada także duże ilości magnezu oraz miedzi. Jarząb zwyczajny posiada także działanie przeciwzapalne oraz jest zalecany osobom, które borykają się z anemią. Ze względu na swoje właściwości moczopędne oraz przeczyszczające nie należy przesadzać z przyjmowaną ilością.
Roślina ta doskonale sprawdza się również jako kosmetyk, kremy na bazie jarzębiny likwidują np. cienie pod oczami oraz działają ściągająco. Regularne stosowanie kremu lub balsamu z dodatkiem jarzębiny zapobiega powstawaniu wyprysków, a skóra robi się gładsza.
Gdzie jeszcze możemy wykorzystać owoce jarzębiny?
Owoce jakie posiada jarząb pospolity są doskonałym dodatkiem do wszelkiego rodzaju sałatek lub pieczonych mięs. Oprócz tego doskonale nadają się na nalewkę oraz dżem. Innym zastosowaniem jarzębiny jest przygotowanie dekoracji z wykorzystaniem elementów jej owoców lub zrobienie z nich korali. Również dzieci w szkole niekiedy mają za zadanie zebrać owoce i zrobić z nich np. ludziki.
Ciekawostki dotyczące jarzębiny
Dawniej wierzono, że roślina ta odpędza zło, dlatego była sadzona w pobliżu domostw lub kościołów. Jarzębiną ozdabiano również studnie, by wiedźmy się do nich nie zbliżały. W Irlandii natomiast wierzono, że wbity w ciało nieboszczyka kij z tego drzewa uniemożliwi duchowi przemianę w wampira.
Jak widzimy roślina ta posiada zastosowanie nie tylko w przypadku kosmetologii, ale również jest wykorzystywana przez niektóre osoby w domu, dlatego warto udać się w miejsce, gdzie rośnie, aby zebrać trochę jej owoców.