Stropodach to nic innego jest strop ostatniej kondygnacji budynku. Dodatkowo pełni on funkcję dachu. Każdy stropodach składa się z kilku warstw, których zadaniem jest właściwe zabezpieczenie budynku przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Zabezpiecza on przed nadmiernym nagrzaniem się budynku latem oraz utratą ciepła w okresie zimy. Jakie są rodzaje stropodachów?
Stropodachy ocieplone oraz nieocieplone
Wyróżnia się kilka rodzajów stropodachów. Można je podzielić na ocieplone i nieocieplone.
Stropodachy nieocieplone to takie, które składają się tylko i wyłącznie z konstrukcji nośnej oraz warstwy hydroizolacji. Znajdują one szerokie zastosowanie przede wszystkim w budynkach nieogrzewanych, na przykład w magazynach.
Z kolei stropodachy ocieplane są stosowane w budynkach ogrzewanych oraz w takich, w których wymagane jest zachowanie stałych temperatur.
Czym charakteryzują się stropodachy pełne?
Stropodachy pełne to takie, których wszystkie warstwy układa się na siebie w bardzo szczelny sposób. Nie posiadają one paroizolacji, zatem para wodna z poszczególnych pomieszczeń ma możliwość przedostawania się przez warstwę nośną do warstwy termoizolacji. W związku z tym nad pomieszczeniami o podwyższonej wilgotności wskazane jest zastosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych. Do tego celu doskonale sprawdza się: styropian, beton komórkowy, wełna mineralna, pianobeton, wata szklana oraz keramzyt.
Czym charakteryzują się stropodachy wentylowane?
Stropodachy wentylowane to takie, które składają się z warstwy konstrukcyjnej, poszczególnych materiałów termoizolacyjnych, szczeliny powietrznej i odpowiedniego pokrycia dachowego. Od pozostałych różnią się one tym, że posiadają przestrzeń wentylowaną znajdującą się pomiędzy warstwą ocieplenia a warstwą pokrycia dachowego.
We współczesnym budownictwie wyróżnia się stropodachy wentylowane:
– szczelinowe
– kanalikowe
– dwudzielne
W tego typu stropodachach przestrzeń wentylowana jest odpowiedzialna za odprowadzanie kondensatu zebranego z kondygnacji umieszczonej tuż pod stropodachem. W budynkach o bardzo dużych powierzchniach, w dachu stosuje się zazwyczaj dodatkowe otwory wentylacyjne, które to są odpowiedzialne za prawidłową cyrkulację powietrza.
Czym charakteryzuje się stropodach odpowietrzany?/h2>
Dziś w wielu budynkach można bardzo często spotkać stropodachy odpowietrzane, które to są wykonywane z sieci specjalnych kanalików. Dzięki temu potrafią one doskonale odprowadzać nadmierną wilgoć.
W celu wykonania warstwy odpowietrzającej należy zastosować izolację termiczną z odpowiednimi kanalikami oraz papę gruboziarnistą lub perforowaną.