Perełkowiec japoński to ozdobne, wysokie drzewo wywodzące się z krajów dalekiego wschodu. Ze względu na swoje cenne właściwości prozdrowotne, roślina ta wykorzystywana jest w celach medycznych w krajach wschodnich, natomiast w Europie pełni ona rolę głównie estetyczną i spotykana jest zazwyczaj w parkach i ogrodach botanicznych.
Perełkowiec japoński morfologia
Perełkowiec japoński to drzewo mogące osiągnąć wysokość do trzydziestu metrów. Roślina posiada gęsto rozgałęzioną koronę, która może być przycinana oraz zwisające, zielono – szare liście. Roślina kwitnie w kolorze żółtym lub kremowym.
Swoją nazwę roślina zawdzięcza specyficznej budowie owoców, w postaci zielonych strąków i okrągłych nasion, przypominających sznury pereł.
Perełkowiec japoński źródło rutyny i olejków eterycznych
Owoce wraz z pąkami kwiatowymi perełkowca japońskiego stanowią cenne źródło rutyny, flawonoidu będącego składnikiem leków, suplementów diety oraz kosmetyków. Poza wspomnianą witaminą P, owoce i pąki są również źródłem między innymi witaminy C, fosfolipidów, alkaloidów, polisacharydów, olejków eterycznych i kwasów organicznych. Co istotne, w celu pozyskania największej ilości związków leczniczych, należy we właściwy sposób zbierać owoce i pąki roślinne w odpowiednim momencie, to znaczy zanim dojrzeją lub w pełni rozwiną się. Po tym momencie tracą swoje cenne właściwości.
Perełkowiec japoński działanie lecznicze
Pozyskiwana z owoców i pąków kwiatowych perełkowca japońskiego rutyna, ma właściwości wspomagające pracę serca oraz wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne. W związku z tym, stosowana jest w preparatach wspomagających leczenie chorób układu krążenia, nadciśnienia tętniczego i miażdżycy, stanach pozawałowych, krwotoków i żylaków. Rutyna wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu w organizmie. Działa rozkurczowo, zapobiegając drętwieniu kończyn, a także antyseptycznie, przeciwzapalnie, bakteriobójczo, przeciwgrzybicznie oraz jako silny antyoksydant. Rutyna ma również działanie wspomagające w leczeniu chorób dermatologicznych, w tym łuszczycy i egzemy oraz dolegliwości układu trawiennego.
Owoce i pąki kwiatowe dostępne są w sprzedaży w formie suszonej, z której przygotowuje się napary, nalewki, herbaty, krople i ekstrakty. Można również zakupić przygotowane kapsułki, kremy, maści i żele do stosowania miejscowego.
Perełkowiec japoński uprawa
Roślina nie jest bardzo wymagająca pod względem uprawy. Rośnie na żyznych glebach, na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych.
Drzewo jest odporne na susze i zanieczyszczenia, natomiast jest wrażliwe na chłód i mrozy, zwłaszcza w przypadku młodych osobników.
Należy jednak pamiętać o tym, że rośliny te rosną bardzo powoli i owocują dopiero po trzydziestu latach od posadzenia lub w naszych warunkach atmosferycznych często niestety nie owocują.